سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

تلاش می کنیم اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در تبریز برگزار شود - نمایش محتوای خبر

 

 

تلاش می کنیم اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در تبریز برگزار شود

معاون امور مجلس، حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تبریز شهر گردشگری جهان اسلام در 2018 است، گفت: تلاش می کنیم اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در سال 2018 به میزبانی این کهن شهر برگزار شود.

تلاش می کنیم اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در تبریز برگزار شود

اسدالله درویش امیری روز چهارشنبه در مراسم معرفی مدیرکل جدید میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی در تبریز افزود: این انتخاب فرصتی است تا ظرفیت های گردشگری و تاریخی شهر تبریز در رسانه های جمعی کشورهای اسلامی معرفی شود.
وی ادامه داد: تبریز از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و باید حداکثر استفاده از آن برای رونق اقتصادی استان و کشور و ایجاد فرصت های شغلی شود.
درویش امیری با اشاره به اینکه اقتصاد گردشگری به عنوان سومین اقتصاد جهانی شناخته شده است، گفت: ایران بزرگترین صاحب تمدن بیش از 10 هزار ساله در جهان است ولی سهم آن از این درآمد هنگفت جهانی نیم درصد است.
وی اظهار کرد: ایران از جمله کشورهایی است که در گردشگری مذهبی و زیارتی، گردشگران قابل توجهی دارد و بیش از 50 درصد گردشگران کشورهای مسلمان به ایران سفر می کنند.
معاون امور مجلس، حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: ایران جزو اولین تمدن های جامعه بشری است و آثار تاریخی و فرهنگی با شناسنامه بیش از 10 هزار ساله را داراست.
وی اضافه کرد: در ایران بیش از یک میلیون مکان تاریخی داریم که از این تعداد 100 هزار مکان تاریخی و فرهنگی شناسایی شده و 32 هزار آن ثبت و دارای شناسنامه و هویت تاریخی است.
درویش امیری اظهار کرد: بیش از 550 موزه دارای تابلو در کشور وجود دارد که از این تعداد 15 موزه در استان آذربایجان شرقی است.
وی با بیان اینکه اقلیم ایران متفاوت از سایر کشورهاست، افزود: ما چهار فصل را در پاره ای از زمان در سال همزمان داریم و این جاذبه باعث مورد توجه بسیاری از اروپایی ها و اعراب است.
معاون امور مجلس، حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: کویر ایران مورد استقبال بسیاری از گردشگران اروپایی است.
وی ادامه داد: گردشگران خارجی علاقمند هستند که در روستاهای اطراف شهرهای بزرگ و در منازل قدیمی حضور یابند.
درویش امیری افزود: در سال 1393 در کل کشور 30 خانه و مرکز بوم گردی در کشور وجود داشت که این رقم در سال گذشته به 323 خانه رسیده است.
وی اظهار کرد: به دلیل اینکه در همجواری بیش از 17 کشور قرار داریم و به جهت بالا بودن کیفیت بالای درمان و هزینه های پایین این حوزه در ایران، سالانه افراد زیادی از کشورهای همسایه به عنوان گردشگر سلامت به ایران سفر می کنند.
معاون امور مجلس، حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 130 مرکز درمانی به گردشگران خارجی در حوزه سلامت و درمان خدمات ارائه می دهند.
وی افزود: گردشگری حلال یکی از پیام های ایرانیان به تمام دنیاست که ما منادی گردشگری حلال در جهان هستیم و بیش از 200 میلیارد دلار در حوزه گردشگری حلال بین مسلمانان گردش مالی شده است.
در این مراسم از زحمات فرزین حق پرست قدردانی تقدیر و مرتضی آبدار به عنوان مدیرکل جدید میراث، فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی معرفی شد.