جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

تقویم غیرت - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

تقویم غیرت

Loading the player...

در بین رزمندگان اسلام در ایام ماه محرم شور و حال وصف ناشدنی حاکم بود که گویی در کربلا و در رکاب سرور و سالار شهیدان می جنگیدند.

در ایام محرم و صفر عملیات‌های زیادی نبود. به جز چند عملیات محدود مانند عملیات محرم در سال 62 که در منطقه دهلران انجام شد.

محرم و صفر از ابتدای شروع جنگ رفته‌رفته به سمت تابستان می‌رفت و در تابستان هم کمتر عملیات می‌شد. علت هم قدرت بیشتر دشمن در فصل گرم بود که برای مثال در فصل گرم زمین کمتر حالت باتلاقی دارد و توان مانور زرهی دشمن خیلی زیاد می‌شود. به همین علت در ایام محرم و صفر رزمنده‌ها بیشتر در حالت اردوگاهی بودند و در خط مقدم نبودند، و عزاداری‌ها در اردوگاه برقرار بود.

در جاهایی که مرکز ستاد و تیپ ها و لشکر ها بود ، معمولاً بچه ها حسینیه بزرگی داشتند و متصدی آن حسینیه هم معاونت تبلیغات بود. رزمندگان با نصب پرچم ، پیشانی بند و پلاکارد در سنگر ها ایام عزای سید الشهدا (ع) را به نمایش می گذاشتندو نهایت بهره برداری را از محرم می کردند. غروب ها بلندگوی تبلیغات گردان مداحی پخش می کرد که معروفترین آن صدای دلنشین حاج صادق آهنگران بود. بچه ها در گوشه ای از تپه ها خلوت می کردند و همزمان زمزمه هایی در دل خود نجوا می کردند که خدا میدانست چه می گویند... آنها آرام و بی قرار بودند و همه وجودشان حسینی بود و به شوق شهادت لحظه شماری می کردند و خدا می داند الان کجایند...

در بین رزمندها مداحان خوش صدایی هم بودند که مداحی می کردند اگر چه جبهه ها همواره نوحه و سینه زنی بر پا بود اما در ماه محرم بیشتر به چشم می آمد. در لشگر ویژه 25 کربلای مازندران، مداحانی چون شهید سیدمجتبی علمدار بودند که نوای دلنشین آنها فضای معنوی جبهه را عطرآگین می کرد. علمدار با اینکه فرمانده گروهان سلمان در گردان مسلم بود اما عشق و ارادت وی به اهلبیت (ع) را در مداحی ابراز می داشت.

این جزئی از حال و هوای جنگ در ایام محرم و صفر است که در برنامه "تقویم غیرت" به تصویر کشیده میشود. این برنامه حال و هوای جبهه را در ایام محرم به تصویر می‌كشد و به مدت 4 دقیقه بخشی از عزاداری رزمندگان رادر سال‌های دفاع مقدس پخش می‌كند. شما میتوانید همه روزه قبل از خبر ساعت 10 تماشاگر این برنامه باشید.

سال تولید: 1395

تهیه کنندگان: ایوب باغبان - علی عیسی زاده

کارگردان: ایوب باغبان

مونتور: ایوب باغبانجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام خسته نباشید از بابت برنامه خوبتون تشکر میکنم... ابوالفضل ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ۲۳:۴۶
با این که بسیار کوتاه است اما انسان را یاد آن... سیما ۱۳۹۵/۰۷/۵ ۰۸:۱۸

ابوالفضل
سلام خسته نباشید
از بابت برنامه خوبتون تشکر میکنم اما یک گله داشتم اون هم این بود که هر ازگاهی از دستاورد های دلاوران ارتش جمهوری اسلامی هم نشون بدهید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ۲۳:۴۶
سیما
با این که بسیار کوتاه است اما انسان را یاد آن فضاهای معنوی می اندازد
-1 (1 رای)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۷/۵ ۰۸:۱۸