جهش تولید | شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹

تشریح کارنامه شبکه سهند در ماه میهمانی خدا - نمایش محتوای خبر

 

 

تشریح کارنامه شبکه سهند در ماه میهمانی خدا

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی : تولید و پخش بیش از 53794 دقیقه برنامه در طول ماه مبارک رمضان

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی گفت : با توجه به شیوع بیماری کرونا و ضرورت پرهیز از اجتماعات انسانی در جهت قطع زنجیره انتقال ویروس ، حوزه های تولیدی با بهره گیری از نظرات ، دیدگاه ها و پیشنهادهای اعضای کارگروه مشورتی برنامه های معارفی صدا و سیما سعی کردند رمضان امسال پربارتر از سال های قبل برگزار شود.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی ، مهندس مرتضی صفری با بیان اینکه امسال بیش از 90 نفر از وعاظ، خطبا، سخنرانان و اساتید حوزه و دانشگاه در برنامه های مختلف رادیو و تلویزیون به عنوان کارشناس حضور پیدا کردند افزود : به لحاظ آماری تنوع خوبی در برنامه ها ایجاد شد و شاهد رشد کیفی خوبی در رمضان امسال بودیم و توانستیم در مجموع با تولید و پخش 53794 دقیقه معادل34:896 (ساعت : دقیقه) برنامه در کنار مخاطبان مومن و خداشناس باشیم.

وی خاطر نشان کرد: اوباشدانلیق، افطارلیق، ائویمیز، پیام جمعه،دعوت، رحمت قاپیسی، سحر گوروشی، سحرلر، سیزلر مسئول لار، قدر گئجه سی، قانلی محراب، قدر گئجه سی ، شبهای ایران ، آنا قبله ، ترانه باران ، آی گوروشی ، عید رستگاری ، این شرح بی نهایت ، صدای دل ، باران اجابت ، قند و عسل ، عیدانه ، شکرانه، عیدبندگی و یازنفسی عنوان برنامه های شبکه استانی صدای مرکز آذربایجان شرقی و رادیو شهر مراغه بودند که به میزان 12238 دقیقه در این برنامه ها به موضوع ماه مبارک رمضان پرداخت شده است . 

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه تمام تلاش خود را بکار گرفتیم تا با اقدامات خلاقانه جای خالی ترتیل خوانی هرساله مصلی را با برنامه های تامینی و مسابقات قرآنی پر کنیم ، تصریح کرد : ترتیل قرآن کریم، مسابقه فائزون، سرود رمضان، نور آیه لری، نکته های ناب، نمایش ، روز قدس ، مطلب وکلام گوینده نیز از جمله برنامه های تامینی رادیو بودند که در ماه مبارک رمضان به مدت 9691 دقیقه برای شنوندگان پخش گردید که با جمع برنامه های تولید ، میزان عملکرد این حوزه 21929 دقیقه معادل 365:29 (ساعت : دقیقه) بوده است.

ایشان تولید 262 برنامه به مدت کل 17840 دقیقه ( معادل297:20 ساعت : دقیقه) را از برنامه هایی برشمرد که برای مخاطبان رادیو برون مرزی آذری تبریز در جمهوری آذربایجان و منطقه قفقاز پخش شده است.

صفری در ادامه با بیان اینکه برنامه های ماه مبارک رمضان امسال با توجه به شرایط خاص کشور ، هم به لحاظ شکل و هم به لحاظ محتوا متفاوت بود ، به عملکرد 7214 دقیقه ای تولید سیمای شبکه سهند در ساختارها و قالب های مختلف پرداخت و اظهار داشت : اوباشدانلیق، افطارلیق، ماه خدا ، اخلاق در نهج البلاغه، ادعیه، آیدین یاشا، آئین کرامت، پیام امام جمعه تبریز، ثقلین، صراط، کمک های آستان قدس رضوی به نیازمندان استان، رزمایش همدلی، القدس لنا ، کمک های مؤمنانه، کندیمیز، لپ قرمزی، مناجات ، والعصر و ناز بالالار، تبریزیم، رحمت قاپیسی، صراط و ماه خدا از ویژه برنامه هایی بودند که در این ماه تولید و پخش شد .
وی مهمترین بخش طراحی ویژه برنامه های رمضان را جانمایی سخنرانی ، مناجات خوانی و مداحی در آنها عنوان کرد و ادامه داد : ضیافت قرآن، شهید رمضان، شب قدر، سفره سلامت، برای میهمانی، بخشنده باش، آیینه باشیم، اهل ایمان، آموزش قرآن، فیلم سینمایی امام علی (ع)، راهپیمایی روز قدس سال های قبل و  ... نیز از جمله برنامه های تأمینی این شبکه بود که به مدت کل 6399 دقیقه از آنتن شبکه سهند پخش گردید و با احتساب عملکرد تولید ، 13613دقیقه برنامه معادل 226:53 (ساعت : دقیقه) تقدیم مخاطبان شده است .

وی با مهم خواندن قدرت نرم و واکسینه کردن آن در مقابل جنگ نرم دشمن اضافه کرد : قدرت نرم شامل اعتقادات دینی ، مذهبی، فرهنگ دفاع مقدس ، ایثار و شهادت ، قرآن و اهل بیت ، احادیث و روایات است که برای ترویج آنها ، به نوآوری و خلاقیت نیاز داریم.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی به ابتکار شبکه سهند در برگزاری مسابقه "قرآن نغمه سی" در ویژه برنامه افطارلیق پرداخت و گفت : این مسابقه در سه بخش قرائت تنغیمی ، حفظ و تقلیدی برگزار شد و در فراخوان آن ، نزدیک به 310 نفر اعلام آمادگی کردند . از این تعداد 153 نفر آثار خود را برای داوری به دبیرخانه مسابقه فرستادند که پس از بررسی آثار، از 54 نفر برای حضور در بخش مسابقه دعوت به عمل آمد و پس از 27 روز برگزاری با معرفی عنوان نفرات برتر ، به کار خود پایان داد.

صفری در تشریح عملکرد رمضان حوزه سیاسی نیز تصریح کرد : معاونت خبر مرکز در طول این ماه توانست در کنار اطلاع رسانی و پوشش خبری رویدادهای مختلف ، 68 گزارش خبری به مدت 412 دقیقه معادل 6:52 (ساعت : دقیقه) تولید و در 2 بخش خبر رادیویی و 3 بخش خبر تلویزیونی پخش نماید.

وی خاطر نشان شد : معاونت فضای مجازی این مرکز نیز با تولید و انتشار 1032 مورد محتوا در قالب‌های مختلف و مشخص سعی کرد حضور ، جهت‌دهی و مهندسی مناسبی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد .  

مرتضی صفری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از زحمات و تلاش های کادر درمانی استان ، به حماسه آفرینی کلیت نظام و مسئولان ، مردم ، جامعه پزشکی و پرستاری، گروه های جهادی، نهادهای حمایتی کشور، بسیج ، نیروهای مسلح ، تولیدکنندگان مواد بهداشتی ، صدا و سیما و رسانه ها در بحث کرونا پرداخت و افزود : ویروس کرونا به غیر از تمامی سختی ها و مشکلات یک نکته مهم داشت و آن این بود که بدون روتوش و پروپاگاندای رسانه ای که غرب از آن بهره می برد،  فضایی ایجاد کرد که قدرت و توانمندی مدیریتی کشورها بدون سانسور و در یک میدان مسابقه یکسان مورد ارزیابی قرار گیرند. 

وی همدلی مومنانه ، کمک های مومنانه و طرح مواسات را یک تصمیم راهبردی از سوی مقام معظم رهبری دانست که توانست همه مردم و مسولان را برای کمک به اقشار آسیب دیده از کرونا به میدان بیاورد .

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود از همراهی موثر نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب تبریز ، علما و روحانیون ( کارشناسان برنامه ها) ، ائمه جمعه محترم شهرهای استان ، اساتید دانشگاه ، مادحین ، قاریان و مرتلین، گروه های تواشیح ، ادرات کل تبلیغات اسلامی و اوقاف و امور خیریه ، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، هیئت رزمندگان ، موسسات قرآنی ، داوران مسابقه قرآن نغمه سی و به ویژه مردم عزیز، همچنین از تمامی معاونان ، مدیران و همکاران صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در تولید و پخش برنامه های ماه مبارک رمضان تقدیر و تشکر کرد .

روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی