جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

تسهیلات 120 میلیارد ریالی بانک جهانی برای ساماندهی حاشیه نشینی تبریز - نمایش محتوای خبر

 

 

تسهیلات 120 میلیارد ریالی بانک جهانی برای ساماندهی حاشیه نشینی تبریز

فرماندار شهرستان تبریز گفت: از سوی بانک جهانی 120 میلیارد ریال تسهیلات برای اجرای طرح های مختلف در سکونت گاه های غیر رسمی تبریز در محلات هدف سیلاب و قوشخانه، احمدآباد، ملا زینال و خلیل آباد اختصاص یافته است.

تسهیلات 120 میلیارد ریالی بانک جهانی برای ساماندهی حاشیه نشینی تبریز

به گزارش ایرنا، رحیم شهرتی فر روز پنجشنبه در کارگروه اجتماعی و فرهنگی آذربایجان شرقی در تبریز افزود: متاسفانه تبریز یکی از شهرهای کشور است که مساله سکونت گاه های غیررسمی و حاشیه نشینی در آن رواج دارد.
وی ادامه داد: در کلانشهر تبریز دو هزار و 522 هکتار بافت فرسوده و دو هزار هکتار نیز محدوده سکونت گاه های غیر رسمی با بیش از 400 هزار نفر جمعیت وجود دارد.
شهرتی فر اظهارکرد: 18 درصد مساحت و حدود 50 درصد جمعیت این شهر به لحاظ قرار گرفتن بروری گسل فعال تبریز در آستانه خطر قرار دارد.
وی اضافه کرد: تاکنون 14 طرح با 58 میلیارد ریال که از طریق بانک جهانی و 280 میلیارد ریال از منابع اعتبارات ملی با چهار طرح توانمند سازی در مناطق حاشیه نشین اجرا شده است.
فرماندار شهرستان تبریز گفت: مقرر بود این طرح ها تداوم یابد تا مساله بازآفرینی پایدار در حاشیه شهری با اولویت پیگیری شود که متاسفانه اداره کل راه و شهرسازی استان و شهرداری تبریز اجرای آن را جدی تلقی نکردند.
وی ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه مشترک چهارجانبه در اواخر سال 1392 مقرر شد 42 هکتار زمین برای ساماندهی سکونت گاه های غیررسیمی تبریز با تاکید بر اولویت جابجایی سه هزار خانوار عملیاتی شود.
شهرتی فر افزود: با وجود اینکه این موضوع ابلاغ شد، تاکنون اداره کل مسکن و راه و شهرسازی فقط 11 هکتار در اختیار شهرداری قرار داده و مابقی به دلیل اینکه عدم جدی تلقی شدن آن از سوی این اداره کل پیش نرفته است.
وی اضافه کرد: حاشیه نشینی در تبریز به روستاهای همجوار انتقال یافته و اکنون در منطقه جنوب غرب و غرب این کلان شهر تعداد جمعیت روستاها در حال افزایش جمعیت است که نه تنها با مساله آسیب های اجتماعی روبرو هستیم بلکه در جهت تامین نیازهای حیاتی مثل آب شرب، برق و گاز با مشکل مواجه می باشیم.
فرماندار شهرستانن تبریز با بیان اینکه باید تامین اجتماعی به صورت واقعی انجام شود، خاطرنشان کرد: در کشور ما تامین اجتماعی بسان بنگاه اقتصادی عمل می کند.
وی اظهارکرد: اقشار در معرض آسیب باید به معنای واقعی کلمه تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گیرند.
شهرتی فر ادامه داد: اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی تنها وظیفه اش رسیدگی به شکایت کارگران از کارفرمایان نیست، بلکه باید در بحث رفاه اجتماعی نیز ورود کند.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت های مردمی در حل مسائل اجتماعی در چارچوب سازمان های مردم نهاد اظهار کرد: در شهرستان تبریز 64 سازمان مردم نهاد فعال هستند که میزان تاثیرگذاری آنها در مقایسه با فعالیت های رسمی دستگاه ها و با وجود امکانات مردمی که دارند، بسیار بالاست.
فرماندار شهرستان تبریز گفت: 9 مجتمع سلامت نیز در تبریز فعال است که مقرر شده تا پایان سالجاری به 30 مجتمع افزایش یابد.