جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت از مهمترین وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است - نمایش محتوای خبر

 

 

ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت از مهمترین وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت را یکی از مهمترین وظایف این اداره کل دانست.

ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت از مهمترین وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، محمد محمدپور روز چهارشنبه در دیدار با مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان، با اشاره به اینکه دفاع مقدس، ده ها بلکه صدها حرف برای گفتن و ظرفیت برای شکفتن دارد، اظهار کرد: بر این باوریم که هنرمندان و اصحاب فرهنگ در حوزه فرهنگ و هنر ارزشی و در راس آن هنر دفاع مقدس، همچنان حرف‌های زیادی را برای گفتن دارند و باید زمینه برای پرداخت مطلوب تر به این مقوله فراهم باشد . 
وی با اشاره به این موضوع که مباحث انسانی‌ هیچ‌وقت کهنه نمی‌شوند، گفت: فرهنگ اسلامی و ایرانی منهای عناصر نوع دوستی، فداکاری و ایثار و شهادت کالبدی بدون روح است و باید بستر را به گونه‌ا‌ی فراهم کرد که اهالی فرهنگ و هنر بتوانند در زمینه تولید آثار فاخر با محوریت دفاع مقدس دست به فعالیت بزنند.
وی تاکید کرد: بزرگترین رسالت ما این است که جوان‌ها را با تفکرات ارزشی شناسایی کنیم، پرورش دهیم و شرایط فعالیت را برای آنها مهیا سازیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: دوران دفاع مقدس جلوه ‎گاه اخلاق، فضایل و ارزش ‎های الهی و سازنده ‎ترین و پرشکوه ترین درس ‎ها بود و پایان هشت سال، تمام شدن و توقّف راه نبود، بلکه پس از آن، ایمانی که محصول خلوص و فداکاری رزمندگان بود، هوشیاری، تحرک و بیداری ‎های بزرگی را رقم زد و براین اساس امروز شاهد آفرینش آثاری فاخر هستیم.
در این دیدار سردار جعفری مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس نیز با تبریک انتصاب 'محمد محمدپور' به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، خواستار همکاری بیش از پیش بین این دو دستگاه جهت تعمیق و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت شد.
همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در دیدار مسئول و کارشناسان دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان، خواستار کیفی سازی فعالیت های کانون های مساجد و آموزش مهارت های زندگی در مساجد شد. 
محمد محمدپور، با اشاره به اینکه نگاه سیاسی به حوزه فرهنگ، سطحی و روزمره است، اظهار داشت: جریان فرهنگ مانند رودخانه ای است که سطحی و آرام بوده اما عمقی توفنده دارد.
وی افزود: اگر می خواهیم حوزه فرهنگ بارور شود و توسعه فرهنگی و توسعه همه جانبه اتفاق بیفتد لازمه اش حضور انسان های وارسته و نخبگان در رأس تصمیم گیری و برنامه ریزی فرهنگی است.
محمدپور در ادامه مساجد را یک فرصت دانست و خاطرنشان کرد: هر مسجد باید دارای یک کانون فرهنگی هنری باشد چرا که مساجد کانون فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی به شمار می روند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بر ضرورت کیفی سازی فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد تاکید کرد و گفت: افزایش کمی کانون های مساجد در درجه بعدی اهمیت قرار دارد اما مهم کیفی سازی فعالیت های این کانون ها در مساجد است.
محمدپور ادامه داد: مهارت های زندگی و بهداشت و سلامت روانی مردم باید در کانون های فرهنگی هنری مساجد آموزش داده شود و در این صورت است که کانون های مساجد مرکز ثقل معارف اسلامی و قرآنی خواهد بود.
مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی نیز در این دیدار با اشاره به ضرورت راه اندازی کانون های فرهنگی هنری در 25 درصد مساجد استان عنوان کرد: با توجه به راه اندازی حدود 300 کانون فرهنگی مساجد استان در سال گذشته، امسال بر افزایش کیفی فعالیت های کانون های مساجد تمرکز خواهیم کرد.