جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

تجلیل از پدیدآورندگان کتاب « لشکر خوبان » - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

تجلیل از پدیدآورندگان کتاب « لشکر خوبان »

Loading the player...

«لشكر خوبان» اسم كتاب نیست؛ اسم لشكر شهید مهدی باكری است. لشكر ۳۱ عاشورا هنوز هم هست. جایی در شهر تبریز پادگانی دارد و در كشاكش مأموریت‌های قرارگاه حمزه ـ شمال غرب ـ حسابی فعال است.

«لشکر خوبان»، خاطرات داستاني «مهدي قلي رضايي» از رزمندگان قديمي آذربايجان است. اگرچه او اكنون روزهاي 39 سالگي خود را مي‌گذراند، لشكر عاشورا كه بيشترين وقايع دربارة آن روايت شده است نوجواني را به ياد مي‌آورد كه با سماجت و همت ستودني، سخت‌ترين و ناگهاني‌ترين لحظات ميدانهاي خطر و حادثه را تجربه كرد و از هر جنگ و عملياتي، يادگار زخمي بر خود انداخت. «لشكر خوبان» حاصل گفت‌وگوي طولاني فرج قلي‌زاده با مهدي قلي رضايي است كه بخشي از آن به قلم معصومه سپهري بازنويسي شده و در اين كتاب آمده است. خواننده اين كتاب مي‌تواند در كنار راه جستن به ژرفاي روابط انساني، به ارزيابي مواجهة مردان رزمنده با خاطرات و حادثه‌ها بپردازد و در كنار آن، بخشي از ناگفته‌هاي جنگ را از زبان يك نيروي اطلاعاتي مرور كند. مهدي قلي، در روايت خود، جنگ را نه از منظر خاطره، بلكه گاه از چشم يك منتقد نگريسته است و همين شايد بتواند گامي نو در فهم زواياي گوناگون نبرد هشت سالة مردم ايران باشد. مهدي قلي‌رضايي صحنه‌اي را كه در جنگ زير آوار مانده است چنين تعريف مي‌كند: منتظر كسي بودم كه فكر مي‌كردم به زودي خواهد آمد و مژده خواهد داد و مرا با خود خواهد برد. به آنچه از احاديث خوانده و فهميده بودم، فكر مي‌كردم. هيچ وقت به آن شدت منتظر و مشتاق يك ذره نور نبودم. در آن حال تنهايي و بي‌خودي، دستي را روي دستم حس كردم. دست، نوازشم مي‌كرد و تكانم مي‌داد. به تدريج صداهايي هم وارد دنياي سياه شده بود؛ صداهايي عجيب و غريب، كلفت و بلند كه گاه شبيه گريه بود. سعي كردم دستي را كه دستم را در خود داشت فشار بدهم.

متن زیر تقریظ رهبر معظم انقلاب است بر این کتاب :

«بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
ـ این نیز بخشی از آن تصویر عظیم و باشكوهی است كه ما همواره آن را از دور دیده و تحسین كرده و بزرگ شمرده‌ایم؛بی‌آن‌كه از ریزه‌كاری‌ها و نقش‌های معجز‌آسای تشكیل‌دهنده‌ی آن و رنگ‌آمیزی‌های بی‌نظیر جزء‌جزء آن به‌درستی خبر داشته باشیم. این كتاب شرح این ریزه‌كاری‌های حیرت‌انگیز در بخشی از این تابلوی ماندگار و تاریخی است. آن‌چه درباره‌ی عملیات بدر و والفجر ۸ و كربلای ۵ و كربلای ۴ و بیت‌المقدس ۲ و ۳ در این كتاب آمده، از بخش‌های برجسته‌تر آن است. همچنین مجاهدت‌ها در كوه‌های غرب؛ در ماووت و گرده‌رش و قامیش و دیگر آن بلندی‌های سخت، و نیز آن‌چه به یگان‌ها و دسته‌جات اطلاعات و غواص مربوط می‌شود و نیز بخش‌های دیگری از آن، درخور آن است كه در شكل فیلم و رمان عرضه شود.
فروردین ۹۲»

سیمای سهند به سهم خود مراسم پاسداشت پدید آورندگان این اثر ارزشمند را در قالب برنامه تلویزیونی به تصویر کشیده است.

{gallery}lashkar{/gallery}