سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

تجلیل از روشندلان صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی به مناسبت روز جهانی نابینایان - نمایش محتوای خبر

 

 

تجلیل از روشندلان صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی به مناسبت روز جهانی نابینایان

به مناسبت گرامیداشت روز عصای سفید طی آیینی در اتاق جلسات شبکه سهند، با حضور مدیرکل بهزیستی استان و مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی از چهار روشندل این مرکز تجلیل شد.

تجلیل از روشندلان صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی به مناسبت روز جهانی نابینایان

 

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی، خانم دکتر صحاف در این آیین ضمن تقدیر از تلاش های رسانه ملی در پوشش تلاش ها و فعالیت های بهزیستی، بر مناسب سازی محیط شهری بر مبنای اصول علمی و طرح مطالعاتی جهت رفاه نابینایان و معلولان و همچنین بر لزوم استخدام این قشر در دستگاه های اجرایی تاکید کرد.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با ارائه گزارشی از میزان معلولیت نابینایی افراد تحت پوشش این استان که دچار نابینایی خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید هستند گفت : بیشترین درصد اختلالات بینایی در استان به دلیل مادر زادی و ازدواج‌های فامیلی است که می توان با ارائه بسته های آموزشی لازم از طریق رسانه ها و آگاه کردن مردم با این اختلالات، از بروز آنها تا حد ممکن جلوگیری کرد .

وی رویکرد اصلی بهزیستی در پیشگیری از نابینایی در جامعه را مشاوره های پیش ازدواج و اجرای غربالگری تنبلی چشم برای کودکان 3 تا 6 سال عنوان کرد و که می تواند در مداخله بهنگام از نابینایی و کم بینایی بسیار مهم و موثر باشد.

صحاف توانمندسازی افراد نابینا از طریق آموزش را از اهداف اصلی بهزیستی استان برشمرد و ضمن رسمیت شناختن استقلال و حقوق نابینایان اظهار داشت: برای فراهم کردن رفاه مناسب برای این قشر در تعاملات برون سازمانی نیازمند همکاری صمیمانه تمامی دستگاه های اجرایی هستیم .

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی هم با بیان نقش، جایگاه و اهیمت رسانه ها در کشور گفت: با همراهی و همکاری رسانه ها و ارائه محتواهای آموزشی لازم می توان جامعه هدف معلولین را هر سال در کشور و استان محدودتر کرد.

مهندس مرتضی صفری با تاکید بر روح لطیف و پر احساس نابینیان در مقایسه دیگر افراد جامعه افزود: باید مشاغل مناسب با وضعیت جسمانی روشندلان در جامعه شناسایی و استقلال و خودکفایی آنها به آن مشاغل سوق داده شوند.

وی در ادامه سخنان خود به ضرورت آموزش جامعه در برخورد مناسب با معلولین و نابینایان پرداخت و اظهار داشت: معلولین به خصوص روشندلان همانند دیگر اقشار جامعه دارای حقوق شهروندی و مدنی هستند و باید مثل سایر افراد عادی جامعه مورد احترام و ارزش قرار گیرند.

صفری تصریح کرد: در مناسب سازی فضای شهری برای تردد روشندلان نسبت به دیگر استان ها در وضعیت خوبی قرار داریم ولی برای حفظ منزلت و شأن این قشر باید بیش از این باید در مناسب سازی محیط شهری تلاش کنیم .

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی با اعلام آمادگی کامل از برنامه های بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) اضافه کرد: معلولان،کم‌بینایان و نابینایان سرشار از استعداهای علمی و هنری هستند و باید مورد توجه قرار گیرند .

در ادامه این آیین چهار روشندل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی به بیان دیدگاه های خود در خصوص مسائل و مشکلات نابینایان پرداختند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در پایان این آیین از اختصاص یک برنامه 25 دقیقه ای در رادیو،یک برنامه 25 دقیقه ای در تلویزیون هر دو هفته یک بار برای پرداخت به اقدامات و فعالیت های بهزیستی و اختصاص 12 برنامه خانواده رادیو و 6 برنامه خانواده تلویزیون تا پایان سال به بحث آموزش و آگاه سازی خانواده ها و احیای گوینده خبر برای ناشنوایان در یکی از بخش های خبری سیما خبر داد.