Skip to Content

تبریز به عنوان شهر خلاق فرش ثبت جهانی می شود

تبریز به عنوان شهر خلاق فرش ثبت جهانی می شود


استاندار آذربایجان شرقی گفت: تمام همت خود را برای ثبت جهانی تبریز به عنوان شهر خلاق فرش به کار می گیریم.

به گزارش روابط عمومی استانداری، اسماعیل جبارزاده در نشست مشترک با رییس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی افزود: تبریز و آذربایجان شرقی، مهد هنر فرش است و این شهر در زمینه هنر فرش همیشه حرفی برای گفتن داشته است.

وی گفت: هنر فرش تنها در فرش بافی خلاصه نمی شود و شامل مراحل مختلفی است که به تولید یک محصول فاخر و ارزشمند می انجامد و بانوان هنرمند استان نوعی از فرش را نیز بدون داشتن نقشه می بافند که به ورنی معروف است و بانوان عشایری استان مهارت قابل توجهی در بافت این نوع قالی دارند.

جبارزاده خاطر نشان کرد: شهر تبریز با دارا بودن هنرمندان و استادان فرش این پتانسل را داراست تا به عنوان مرکز آموزش هنر فرش اقدام به پذیرش هنرجویان از کل دنیا کند.

وی از تشکیل ستاد مشترک مسئولان دولتی و غیر دولتی در خصوص توسعه فرش استان خبر داد و گفت: این ستاد به منظور شناساندن فرش تبریز و تعریف بازار های جدید در کل دنیا ایجاد شده است.

استاندار آذربایجان شرقی، قرار گرفتن شهر تبریز در مسیر جاده ابریشم را یکی از برجسته ترین نقات قوت این شهر در طول تاریخ دانست و گفت: تبریز در مسیر جاده ابریشم به عنوان حلقه اتصال شرق و غرب عمل می کرد.

جبارزاده، بازار تبریز را نمونه ای منحصر به فرد از اصالت تجارت و معماری و گواهی زنده از هنر و خلاقیت هنرمندان تبریز عنوان کرد و افزود: در زمان صفویه بزرگترین سازه سرپوشیده جهان در ده هکتار به عنوان بازار تبریز نقش برجسته ای در اقتصاد کشور داشت که به عنوان مرکزی برای مبادله ، فروش و انبار کالاهای شرقی و غربی ، از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده است.

وی، زلزله های شدید را از عوامل از بین رفتن ابنیه های تاریخی شهر تبریز در طول تاریخ عنوان کرد وافزود: متاسفانه زلزله های بزرگی در طول تاریخ اتفاق افتاده که باعث تخریب و از بین رفتن آثار برجسته تاریخی این شهر شده است.

جبارزاده، آغاز بررسی ها در خصوص ثبت شهر تبریز به عنوان شهر خلاق فرش را مبارک دانست و گفت: تمامی مدیران وکارشناسان مربوطه، تمامی اطلاعات لازم را در اختیاران دست اندرکاران و کارشناسان امر در شورای جهانی صنایع دستی قرار می دهند تا با همت و تلاش جمعی بتوانیم این مهم را به نتیجه برسانیم.

کلان شهر 8/1 میلیون نفری تبریز از زمان های دور تاکنون به عنوان یکی از مراکز بزرگ جهان در زمینه تولید قالی و فرش معروف بوده و فرش بافت تبریز شهرت جهانی دارد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


05:45:04 اذان صبح
07:13:18 طلوع آفتاب
12:38:54 اذان ظهر
18:05:01 غروب آفتاب
18:23:07 اذان مغرب
اوقات به افق :