جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

تاکید فرماندار مرند بر شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری در روستاها - نمایش محتوای خبر

 

 

تاکید فرماندار مرند بر شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری در روستاها

فرماندار شهرستان ویژه مرند با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری موجود در روستاها گفت: ظرفیت های سرمایه گذاری و اشتغال زایی روستاها باید شناسایی و مورد استفاده قرار گیرند.

تاکید فرماندار مرند بر شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری در روستاها

علیار راستگو در همایش روز روستا و عشایر شهرستان مرند با بیان اینکه روستاها از مراکز مهم تولید و اشتغال هستند اظهار کرد: مهم ترین بخش اشتغال زایی روستاها ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی برای محصولات کشاورزی است.
وی توسعه گردشگری در روستاها را نیز مهم تلقی کرد و گفت: برای توسعه گردشگری در روستاها باید از تغییر سبک زندگی روستایی به شهری جلوگیری شده و روستاها از بافت سنتی خارج نشوند.
راستگو دهیاران را به همکاری و همفکری بیشتر با روسای ادارات فراخواند و افزود: دهیاران با مدیریت خود می توانند نقش بسیار عمده ای در توسعه پایدار روستای خود داشته باشند.
وی ادامه داد: به عنوان مثال اصلاح الگوی کشت به دلیل کمبود منابع آبی و ممنوع بودن توسعه کشاورزی در برنامه توسعه ششم، یکی از موارد همکاری دهیاران با جهاد کشاورزی است.
فرماندار مرند با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم تخصیص اعتبار دهیاران 3 برابر شده بیان کرد: دهیاران بر پروژه های روستایی نظارت جدّی داشته باشند و با علم مدیریتی خود بر چگونگی هزینه کرد برای پیشرفت پروژه ها نیز نظارت کنند.
راستگو به سرشماری عمومی نفوس و مسکن نیز اشاره و تاکید کرد: دهیاران به آگاه سازی روستاییان در جهت شرکت در سرشماری به خصوص سرشماری اینترنتی تلاش کنند. 
بخشدار بخش مرکزی شهرستان مرند نیز در این جلسه با بیان اینکه نگاه دولت تدبیر و امید به روستاییان نسبت به دولت های قبل تغییر کرده گفت: دولت یازدهم برخلاف دولت های گذشته که نگاه حمایتی از روستاها داشت، نگاه مشارکتی دارد.
علی امیری راد، روستاییان را توانمندترین افراد جامعه معرفی و اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید طرح های توسعه روستایی به صورت مشارکتی بین دهیار و شورا و مردم پیش می رود.
وی ادامه داد: از طرح های مشارکتی روستاهای شهرستان مرند به صورت نمونه می توان به تعریض جاده روستایی دهستان دولت آباد با اعتبار مشارکتی 20 میلیارد ریال و لوله گذاری و انشعاب آب شرب روستای ارلان توسط اهالی اشاره کرد.
امیری راد با بیان اینکه کانون اقتصاد مقاومتی روستاها هستند افزود: برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی باید وضعیت اقتصادی و معیشتی روستاییان بهبود یابد.
وی اضافه کرد: توسعه گردشگری روستایی، صنایع دستی و صنایع دامی روستایی و همچنین توسعه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی روستایی از جمله راه کارهای بهبود وضعیت اقتصادی روستاییان و در نتیجه اقدام عملی اقتصاد مقاومتی می باشد.
بخشدار بخش مرکزی مرند عزم نظام و دولت را بها دادن به روستا و روستاییان عنوان کرد و افزود: دهیاران در خط مقدم جبهه کمک رسانی به روستاها هستند و خدمات دولت به روستاها باید از طریق دهیاران صورت می گیرد.
امیری راد سرشماری نفوس و مسکن سال جاری را برای برنامه ریزی صحیح در خصوص توسعه روستاها بسیار مهم تلقی و خاطرنشان کرد: مبنای برنامه ریزی صحیح؛ داده ها و اطلاعات صحیح است از این رو دهیاران وظیفه آگاه سازی روستاییان برای شرکت گسترده در سرشماری را به دوش دارند.
شهرستان مرند دارای 110 روستا و 90 هزار نفر جمعیت ساکن روستا می باشد. / ایرنا