حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۷

بازگشت به صفحه کامل

بیش از 33 هزار واحد خون در آذربایجان شرقی اهدا شد

مدیرکل پایگاه منطقه ای آموزشی انتقال خون آذربایجان شرقی گفت: 33 هزار و 500 واحد خون در چهار ماه گذشته در استان اهدا شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است.

دکتر کریم شمس اسنجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: پایگاه منطقه ای آموزشی انتقال خون استان تامین خون و فرآورده های خونی 41 بیمارستان با پنج هزار و 500 تخت فعال بیمارستانی مراکز درمانی استان را به عهده دارد.

وی ادامه داد: در سال گذشته 109 هزار و 145 نفر برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون در استان مراجعه کردند که از این تعداد از 95 هزار و 393 نفر خون دریافت شد.

دکتر شمس اظهار کرد: میزان فراورده های خون تولیدی استان در سال گذشته را در حدود 227 هزار واحد، متشکل از گلبول قرمز متراکم، کرایو، پلاکت، پلاسما و گلبول قرمز شسته بوده است.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در حدود شش درصد کل خون کشور را تولید و توزیع می کند، گفت: از این شش نوع فراورده خونی که در استان توزیع می شود برخی از این تولیدات، فراورده های خونی استان های همجوار را تحت پوشش قرار می دهد.

مدیرکل پایگاه منطقه ای آموزشی انتقال خون استان با اشاره به اینکه 80 درصد خون استان در دو مرکز ثابت خونگیری در سطح شهر تبریز تامین می شود، افزود: 54 درصد اهدا کنندگان خون در استان را افراد خیر مستمر که بیش از دو بار در سال خون اهدا می کنند تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: این اداره کل وظیفه تامین خون 148 بیمار تالاسمی و تامین فرآورده های خونی 450 بیمار هموفیلی را برعهده دارد.

دکتر شمس اظهار کرد: بیشترین میزان اهدا کنندگان در بازه سنی 25 تا 45 سال قرار دارند

که در این میان میزان مشارکت زنان در استان نزدیک به سه درصد است که نیازمند فرهنگ سازی برای ترویج این مساله در میان زنان هستیم.

وی افزود: استانداردهای اداره کل انتقال خون استان در سطح استانداردهای اروپایی و آمریکا بوده و گواهی تضمین کیفیت برای تمامی فرآیندهای انتقال خون را کسب کرده و تمام فرآیندها همچون ثیت، آزمایش و توزیع خون به صورت اتوماسیون انجام می شود.

وی افزود: علاوه بر وظایف ذاتی سازمان در امر تامین خون سالم و کافی این اداره کل به عنوان قطب آموزش شمال غرب کشور وظیفه آموزش انتقال خون استان های مجاور و کادر بیمارستان ها را در ارتباط با فرآورده های خونی برعهده دارد.

مدیرکل پایگاه منطقه ای آموزشی انتقال خون استان ادامه داد: آزمایشات غربالگری در رابطه با بیماری های عفونی در سطح آزمایشگاه های متمرکز انتقال خون با آخرین روش های استاندارد بین المللی و خودکار انجام می شود.