جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

بنای تاریخی کاخ استانداری آذربایجان شرقی در ایام نوروزی به روی گردشگران باز است

بنای تاریخی کاخ استانداری آذربایجان شرقی در ایام نوروزی به روی گردشگران باز است


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به استقبال گردشگران از بنای تاریخی کاخ استانداری آذربایجان شرقی گفت: این کاخ در ایام تعطیلات نوروز پذیرای علاقمندان است.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل، ˈتراب محمدیˈ افزود: قدمت اصلی بنای کاخ به دوره زندیه و قاجاریه می رسد که در دوره پهلوی دچار تغییرات عمده ای شد.

وی اظهار کرد: بنای کاخ استانداری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و یکی از اماکن تاریخی و پویای استان برای بازدید علاقمندان و گردشگران به شمار می رود.

محمدی، موزه و نمایشگاه را از دیگر بخش های قابل بازدید این بنا برای گردشگران خواند و گفت: نمایش سفره های هفت سین به صورت سنتی و مدرن، عکس و معرفی نامه استانداران آذربایجان شرقی به همراه فهرست و تصاویر والیان تاریخ معاصر استان در موزه استانداری در طبقه زیرزمین کاخ به نمایش در آمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: در این موزه علاوه بر تصاویر استانداران و والیان از عهد ناصری تاکنون، هدایای مقام های کشورهای خارجی به استانداران آذربایجان شرقی نیز به نمایش درآمده است.

محمدی با اشاره به نام های پیشین و تغییرات انجام گرفته روی کاخ استانداری یادآوری کرد: این بنا ساختمان چهارطبقه ای به همراه عمارت کلاه فرنگی بوده که در دوره هایی ˈدرب اعلیˈ و ˈعالی قاپوˈ نیز نامیده می شد.

وی افزود: تغییراتی در هر دوره روی بنا صورت گرفته و سرانجام بخش های عمده ای از آن تخریب شده و بنای فعلی برجا مانده که در سال گذشته نیز عملیات مرمت روی آن انجام گرفته است.