سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

بزرگترین بازار مسقف جهان آماده استقبال از مسافران نوروزی - نمایش محتوای خبر

 

 

بزرگترین بازار مسقف جهان آماده استقبال از مسافران نوروزی

قائم مقام سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: در تعطیلات نوروزی بزرگترین بازار مسقف جهان و برخی اصناف مورد نیاز مسافران در شهرستان های استان فعال خواهد بود.

بزرگترین بازار مسقف جهان آماده استقبال از مسافران نوروزی

به گزارش ایرنا ، ' غلامعلی راستی' روز چهارشنبه در نشست خبری نظارت بر بازار نوروزی درآذربایجان شرقی افزود: این بازار تاریخی با تیمچه های مختلف از جمله 45 تیمچه در بخش فرش در سطح جهان کم نظیر است و یکی از مراکز هدف برای گردشگران این استان به شمار می رود.
وی به فعالیت برخی دیگر از اصناف در سایر نقاط استان نیز اشاره کرد و گفت: برخی از اصناف مورد نیاز مسافران نوروزی شامل خدمات خودرویی، عرضه کنندگان مواد غذایی و نانوایی ها به صورت شبانه روزی فعالیت خواهند کرد.
وی سازمان جهاد کشاورزی را متولی تامین و توزیع میوه نوروزی اعلام کرد و افزود: اتحادیه میوه و تره بار به میزان لازم میوه نوروزی را تهیه کرده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی برگزاری نمایشگاه های فروش بهاره را نیز به ضرر اصناف استان دانست و گفت: ضرورتی برای برگزاری این نمایشگاه ها وجود ندارد و در سال آتی برگزاری این نمایشگاه ها ممنوع شده است.
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: 200 بازرس و کارشناس این سازمان و 300 ناظر افتخاری در سطح استان بر بازار نوروزی نظارت دارند. 
'اسماعیل عطاپور' افزود: علاوه بر بازرسی های موردی پایگاه رسیدگی به شکایات مردمی نیز در برخی از مناطق شهر تبریز از جمله نمایشگاه بین المللی تبریز، بازار میوه و تره بار، پایانه مرکزی تبریز و بازار شمس تبریزی فعال است. 
وی گفت: تلفن 124 این سازمان در تمامی شهرستان های استان نیز در اختیار مردم قرار دارد و گروه های بازرسی ستاد خبری پس از تماس مردم در سریع ترین زمان ممکن در محل حضور پیدا می کنند.
وی با اشاره به اینکه مردم نباید از حراجی های غیرقانونی خرید کنند، افزود: حراجی باید با مجوز اتحادیه مربوطه اتاق اصناف صورت گیرد و حراج بدون نسب مجوز غیرقانونی است و احتمال تخلف وجود دارد. 
عضو هیات مدیره اتاق اصناف ایران نیز گفت: با بازرسی از کانال دولتی موافق نیستیم و دولت باید ناظر باشد. 
' محمدعلی صدیقی' افزود: دولت به جای برخورد چکشی و قهری با تخلف های صنفی باید آسیب شناسی تخلف را بر عهده بگیرد.
وی با اشاره به اهمیت خصوصی سازی در کشور گفت: ورود دولت به مدیریت میوه شب عید افزایش قیمت پرتغال و سیب در ماه های گذشته را در پی داشته است.
وی اصناف سه میلیون نفری کشور را بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور دانست و گفت: اتاق اصناف ایران با همکاری مزارت صنعت، معدن و تجارت شکوفایی بازار را پس از پسا تحریم سیاسی دنبال می کند.
رئیس اتاق اصناف شهرستان تبریز نیز گفت: اتاق اصناف بخش رسیدگی به شکایت حضوری دارد و در 11 ماه گذشته به دو هزار و 331 شکایت رسیدگی کرده است.
سید حبیب هاشمی افزود: در این مدت تعداد 681 شکایت حل و فصل شده، یک هزار و 650 مورد در دست بررسی بوده و 492 مورد به تعزیرات ارجاع داده شده است.
وی گفت: طبق قانون جدید کمیسیون های بازرسی در اتحادیه های صنفی این استان متشکل از سه تا پنج نفر در سال آتی فعال می شود.
نائب رئیس اتاق اصناف شهرستان تبریز نیز گفت: اصناف این استان جزو با انصاف ترین و کم خلاف ترین اصناف کشور هستند.
'محمدعلی شریعت زاده' به مدیریت دولتی در تامین میوه شب عید اشاره کرد و افزود: سپردن این موضوع به اتحادیه موجب پایین آمدن قیمت و نظارت بیشتر در سال های بعدی می شود.
وی گفت: اصناف این استان با برگزاری نمایشگاه های فصلی مخالف هستند و این نمایشگاه ها کمر اصناف را می شکند. 
وی افزود: کالاهای کم ارزش که در شهرستان های مختلف به فروش نمی رود در این نمایشگاه ها عرضه می شود.
وی گفت: اتحادیه های صنفی هیات حل اختلاف دارند و 95 درصد پرونده های ورودی را با کارشناسی دقیق مورد بررسی قرار می دهند.
حدود 130 واحد صنفی دارای مجوز و حدود 20 هزار واحد صنفی فاقد مجوز در آذربایجان شرقی فعالیت دارند.