سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

برگزاری همایش بین المللی از نهضت مشروطیت تا انقلاب اسلامی در تبریز - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری همایش بین المللی از نهضت مشروطیت تا انقلاب اسلامی در تبریز

سومین همایش بین المللی از نهضت مشروطیت تا انقلاب اسلامی در تبریز با تاکید بر جبهه مقاومت اسلامی 14 مرداد ماه جاری در تبریز برگزار می شود.

برگزاری همایش بین المللی از نهضت مشروطیت تا انقلاب اسلامی در تبریز

دبیر علمی این همایش بین المللی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از مجموع 125 مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش 25 مقاله منتخب در روز همایش ارائه خواهد شد.
مکائیل جمالپور افزود: در این همایش شرکت کنندگانی از جمهوری آذربایجان، ترکیه، عراق، مصر، لبنان و سوریه حضور دارند.
وی اظهارکرد: جریان شناسی نهضت مشروطیت و انقلاب اسلامی، بررسی مساله نفوذ در شکست انحراف نهضت مشروطیت، نقش علما، بزرگان و سرداران آذربایجان در تحولات یکصد سال اخیر از نهضت مشروطه تا جبهه مقاومت اسلامی، بررسی دستاوردهای نهضت مشروطیت، انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی و نقش فقه سیاسی، فرهنگ عاشورا و انتظار در تداوم انقلاب اسلامی، از جمله محورهای این همایش است.
جمالپور دیگر محورهای همایش را بررسی روند شکل گیری نهضت مشروطیت، انقلاب اسلامی و آینده پژوهی دستاوردهای جبهه مقاومت اسلامی، نقش زنان مبارز و متدین از نهضت مشروطیت تا جبهه مقاومت اسلامی، بررسی تطبیقی شعارهای مردمی در نهضت مشروطیت و انقلاب اسلامی، مولفه های ماندگاری انقلاب اسلامی و نقش آن در جبهه مقاومت اسلامی و جهاد کبیر در نهضت مشروطیت و انقلاب اسلامی برشمرد.
وی سخنرانان ویژه این همایش را پروفسور زعئول از کشور لبنان و رئیس دانشگاه حلب از کشور سوریه عنوان کرد.
دبیر علمی این همایش گفت: در این همایش با هدف گفتمان سازی در خصوص این موضوع که نهضت مشروطیت، انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی هیچ یک جدا از هم نیستند و از لحاظ محتوا با هم برابرند، برگزار می شود.
فرمان مشروطیت در 14 مرداد سال 1285 شمسی توسط مظفر الدین شاه قاجار صادر و حکومت مشروطه برای نخستین بار در ایران تأسیس شد .