رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۸

بداخلاقی های انتخاباتی به انسجام ملی لطمه می زند - نمایش محتوای خبر

 

 

بداخلاقی های انتخاباتی به انسجام ملی لطمه می زند

رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی با اعلام اینکه در آستانه انتخابات شاهد انجام امور تبلیغی خارج از دایره قانونی هستیم ، گفت: بداخلاقی های انتخاباتی به انسجام ملی لطمه می زند.

بداخلاقی های انتخاباتی به انسجام ملی لطمه می زند

سعید شبستری روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با بیان اینکه آلوده کردن فضای سیاسی ، آرامش موجود را بر هم می زند ، گفت: تعدادی از نامزدها برای کسب رای بیشتر، از شیوه های خارج از اخلاق استفاده می کنند و ابایی از تهمت زدن به نامزدهای رقیب و ستون های انقلاب ندارند.
وی با تاکید بر حفظ جایگاه و شخصیت افراد دارای پیشینه سیاسی و انقلابی، گفت: این بدرفتاری های تبلیغاتی، نسل سوم انقلاب را نسبت به نظام و انقلاب بی اعتماد می کند.
شبستری با بیان اینکه صداقت درگفتار و رفتار لازمه حضور در خانه ملت است ، اظهار کرد: از برخی نامزدهای انتخابات رفتاری ناهمسو با عملکرد گذشته آنها مشاهده می شود.
وی با اشاره به اینکه این عده ثبات فکری خاصی نداشته و بر اساس شرایط سیاسی حاکم موج سواری می کنند تا رای مردم را به دست آورند، اظهار کرد: مردم ابزار ورود این عده به مجلس هستند و پس از ورود هم مردم را فراموش می کنند.
شبستری با بیان اینکه عوام گرایی و حضور در روستاها و شهرهای کوچک یکی از شیوه های مرسوم نامزدهای انتخاباتی است، از زیر سئوال بردن عملکرد دولت و سیاه نمایی خدمات صورت گرفته در مجالس عمومی انتقاد کرد.
وی با یادآوری خدمات دولت در دو سال گذشته و با مقایسه آن با دوره هشت ساله دولت هشتم و نهم، اظهار کرد: عده ای از ثبات اقتصادی کشور راضی نبوده و نگران به خطرافتادن منافع شخصی خود هستند که به واسطه هرج و مرج حاصل می شود.
شبستری با بیان اینکه حقوق و مزایای چهار ساله یک نماینده مجلس مشخص است، افزود: وقتی نامزدی هزینه میلیاردی برای تبلیغات می کند باید به قصد و نیت وی برای ورود به مجلس شک کرد.
وی بر مشخص شدن ثروت و دارایی نمایندگان پیش از ورود به مجلس تاکید کرد و گفت: در این صورت، حصول درآمد از راه های غیرقانونی همچون رانت خواری مشخص می شود.
وی طرح انتظارات غیرقابل تحقق را از طرف نامزدهای تبلیغاتی را نوعی بداخلاقی عنوان و خاطرنشان کرد: برخی مشکلات همچون بیکاری ریشه ای عمیق دارد و ناشی از سال ها مشکلات اقتصادی است.
وی با بیان اینکه وظیفه و حیطه عملکرد نماینده مجلس مشخص است، گفت: وقتی نامزدی وعده های خارج از وظیفه قانونی همچون اشتغال زایی می دهد باید به صداقت وی شک کرد.
معاون استاندارآذربایجان شرقی با بیان اینکه دامنه آگاهی و بصیرت مردم در نتیجه حضور درعرصه های متعدد سیاسی و انتخاباتی افزایش یافته است، گفت: مردم هوشیار فریب این عوام گرایی را نخواهند خورد و افراد کاردان و دلسوز را خوب تشخیص می دهند.
وی با بیان اینکه نماینده مجلس باید نگاه ملی و قدرت تشخیص استانی و منطقه ای داشته باشد، اظهار کرد: وقتی ماده قانونی در زمانی کم پس از تصویب، اصلاحیه می خورد نشانه نبود نگاه جامع است.
شبستری منافع ملی را لازمه نگرش نامزدهای انتخاباتی دانست و گفت: سوء استفاده از مسائل قومی برای کسب آرای بیشتر به اختلافات دامن می زند و موجب ایجاد شکاف سیاسی و اجتماعی در جامعه می شود.
وی خاطرنشان کرد: هویت طلبی با قوم گرایی متفاوت است و هویت طلبی مردم آذربایجان و افتخار به زبان آذری هیچ مغایرتی با اصول قانون اساسی ندارد. 
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی با اعلام اینکه بداخلاقی های انتخاباتی مستند سازی شده و به هیات های نظارت بر انتخابات و ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی ارائه می شود ، خاطرنشان کرد: تا روز برگزاری انتخابات احتمال سلب صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان وجود دارد.
شبستری ، فضای تبلیغی انتخاباتی حاکم بر استان را مناسب ارزیابی کرد و گفت: با وجود رد صلاحیت تعدادی از نامزدهای سرشناس یکی از جریان های سیاسی دراستان ، نامزدهای وابسته به این جریان مایوس نشدند و در تبعیت از رهبری همچنان در صحنه هستند.
وی با بیان اینکه مشارکت حداکثری و انتخاب آگاهانه اهتمام برگزارکنندگان انتخابات است، گفت: مجریان با حفظ بی طرفی و امانت داری ، درصدد برگزاری انتخاباتی سالم و شفاف هستند.
شبستری با تاکید بر حفظ آرامش در جامعه بر ایجاد شور و نشاط انتخاباتی تاکید کرد و گفت: انتخابات مسابقه خدمت است و هرکس با نیت صادق درصدد خدمت کردن باشد انتخاب خواهد شد. 
وی با بیان اینکه مجلس ریل گذار دولت است، گفت: حرکت قطار خدمت رسانی دولت نیازمند ریل گذاری مناسب است و مجلس قوی و دلسوز حرکت دولت را تسریع می کند.
شبستری بر تعامل بین قوا تاکید کرد و با بیان اینکه تعامل به معنی هم فکری و فعالیت بدون جار و جنجال است، گفت: خدمت رسانی با وجود دولت قوی در کنار مجلس قوی و دستگاه قضایی قوی ، تسریع می شود.
وی با اشاره به تاثیر به فرجام رسیدن برجام در خلق حماسه حضور در22 بهمن امسال گفت: امیدواری مردم به حل مشکلات ، موجب همراهی بیشتر در صحنه های سیاسی و اجتماعی می شود.
معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه انتخابات از نظر بین المللی نشانگراقتدار نظام و از نظر داخلی نشانگر وفاق ملی است، اظهار امیدواری کرد: نتیجه اجرای برجام را در صحنه انتخابات هفتم اسفند هم ببینیم.
آذربایجان شرقی با 13 حوزه انتخابیه دارای 19 کرسی در مجلس شورای اسلامی است.
تا کنون 356 نامزد تایید صلاحیت شده از این استان در صحنه رقابت انتخاباتی دور دهم مجلس شورای اسلامی باقی مانده اند. 
از مجموع جمعیت استان دو میلیون و 909 هزار و 208 نفر واجد شرایط رای دادن دراین دوره هستند.
دور دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت همزمان با دور پنجم مجلس خبرگان هفتم اسفند برگزار می شود.