جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

باهار نغمه لری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

باهار نغمه لری

Loading the player...
تاریخچه موسیقی آذربایجان به قرن 19 و خیلی پیش‌تر از آن می‌رسد اما از قرن 19 حیات ادبی و صنعت موسیقی آذربایجان پیشرفت زیادی كرده است و در نتیجه آشنایی نزدیك با فرهنگ و تمدن كشورهای اروپای غربی، علم و هنر آن با مضمون و خصلتی شرقی آغاز به رشد كرد. تغییرات سیاسی، اجتماعی و ادبی قرن 19 در بسیاری از شهرهای آذربایجان خودنمایی می‌كرد یكی از این شهرها شوشا بود. 
در این زمینه موسیقی‌شناس مشهور دینوقرادوف می‌نویسد: تاریخ موسیقی آذربایجان به وسیله هنرمندان شوشا خلق شده است، این هنرمندان موسیقی خود را نه تنها در وطن خود بلكه در سایر ممالك خاوری شناسانده‌اند، موسیقی آذربایجان در گذر اعصار رشد و صیغل یافته و مسیر تكامل خاص خود را پیموده و به عالی‌ترین درجه رسیده است. موسیقی آذربایجان مختص قفقاز و آسیای میانه نبوده است بلكه در خاورمیانه و خاور نزدیك به طور وسیعی انتشار یافته است، البته اصل موسیقی آذربایجان همان موسیقی آذربایجانی است كه در ایران رواج دارد. موسیقی آذربایجانی به گونه‌های ملی، شفاهی و عاشیقی قابل بخش‌بندی است و در این میان هنر عاشیقی دارای ویژگی‌های ملی و شفاهی است. 
موسیقی آذربایجانی به سه دسته موسیقی ملی، ملی حرفه‌ای (همان عاشیقی) و شفاهی حرفه‌ای (دستگاه‌های موقامی، موقام‌های دارای فرم كوچك‌تر و موقام‌های ضربی) تقسیم شده است. 
 
برنامه ائل سازی ائل سوزو که در صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی تولید و پخش میشود سعی دارد با زنده نگهداشتن موسیقی اصیل آذربایجانی و بررسی مسائل مختلف در مورد این موسیقی توسط کارشناسان مختلف آگاهی مردم آذربایجان را نسبت به موسیقی خود بالا ببرد. در هر برنامه پس از قرائت اشعاری چند توسط مجری برنامه، شاهد هنرنمایی خوانندگان آذری زبان در جاهای دیدنی تبریز هستیم و پس از اتمام این قسمت کارشناسان امر موسیقی به تحلیل سبک ها و تاریخچه موسیقی آذری میپردازند.
سال تولید: 1396
تهیه کننده: عباس احمدزاده
دستیار تهیه: رشيدمصادر حميدرضا
کارگردان ويدئو: احمدزاده عباس
تصویر بردار: حق آخري مقصود
تصویر بردار: نوروزي بابك - عزيزي قيه قشلاق ياسين
تدوینگر: پاشازاده پناهی بابک
مجری: بهروز مهر مولود
گرافیست: قهاري فرزاد
عکاس: حسيني علمداري مهدي