سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

بافت فرسوده، حاشیه نشینی و فضای سبز سه اولویت کاری شهرداری در سال 93 است - نمایش محتوای خبر

 

 

بافت فرسوده، حاشیه نشینی و فضای سبز سه اولویت کاری شهرداری در سال 93 است

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز احیاء بافت فرسوده، ساماندهی حاشیه نشینی و توسعه فضای سبز را سه اولویت شهرداری تبریز در لایحه بودجه سال 93 اعلام کرد.

سعید حاجی زاده گفت: لایحه بودجه سال 93 این شهرداری در قالب 9 برنامه تسلیم شورا شده که بر اساس آن بهبود محیط شهری با 43 درصد بودجه، اولویت نخست شهرداری تبریز برای سال آینده است.

وی اضافه کرد: شهرداری تبریز برای بهبود این حوزه بیش از 9 هزار و 540 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته که با تصویب شورا عملی خواهد شد.

حاجی زاده توسعه حمل و نقل و عبور و مرور شهری را اولویت دوم شهرداری تبریز برای سال 93 اعلام کرد و گفت: اعتبار پیش بینی شده برای این حوزه که 22 درصد بودجه را به خود اختصاص داده، چهار هزار و 888 میلیارد ریال است.

وی اضافه کرد: همچنین برنامه ریزی توسعه شهری با 9/11 درصد بودجه پیشنهادی، سومین برنامه اولویت دار شهرداری تبریز در سال آینده است و برای این کار حدود دو هزار و 500 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.

به گفته وی ایجاد تاسیسات درآمدزا، راه اندازی تاسیسات و تسهیلات شهری، توسعه اماکن و فضای ورزشی، تفریحی و گردشگری، هزینه های پیش بینی نشده و دیون عمرانی، هدایت و دفع آب های سطحی داخل شهری و ایجاد تاسیسات حفاظتی به ترتیب در اولویت های بعدی برنامه های شهرداری تبریز در لایحه بودجه پیشنهادی قراردارد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به پیش بینی رشد 25 درصدی بودجه سال 93 شهرداری نسبت به سال جاری افزود: رقم خالص بودجه پیشنهادی بدون احتساب ارقام تکراری 26 هزار و 400 میلیارد ریال است اما با توجه به برخی پیشنهادات اعضای شورا، احتمال افزایش این میزان تا بیش از 28 هزار میلیارد ریال هم وجود دارد.

حاجی زاده گفت: 78 درصد رقم خالص بودجه شامل هزینه های عمرانی است و بقیه به هزینه های جاری اختصاص دارد.

وی از ویژگی های بودجه سال 93 را افزایش قابل توجه سهم سازمان ها و شرکت های تابعه عنوان کرد و افزود: میزان خالص اعتبارات اختصاصی به این سازمان ها و شرکت ها در سال آینده حدود 12 هزار میلیارد ریال و معادل 49 درصد بودجه است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: سهم اعتباری مناطق کاهش یافته و در مجموع 9 هزار و 700 میلیارد ریال، معادل 34 درصد بودجه خالص سال آینده در مناطق 10 گانه هزینه خواهد شد.

حاجی زاده افزود: در میان سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری تبریز بیشترین اعتبارات مربوط به شرکت توسعه و عمران آذربایجان، سازمان توسعه و عمران، سازمان قطار شهری و سازمان اتوبوسرانی و در بین مناطق 10 گانه نیز مناطق یک، دو و پنج شهرداری بالاترین میزان تعهد درآمد و هزینه را عهده دارند.

به گفته وی 17درصد مابقی رقم خالص بودجه سال 93 شهرداری تبریز که معادل چهار هزار و 830 میلیارد ریال است از طریق شهرداری مرکز هزینه خواهد شد.

حاجی زاده ادامه داد: در بودجه سال آینده اجرای 619 طرح عمرانی در بخش های مختلف پیش بینی شده که از این تعداد 407 طرح از طریق مناطق 10 گانه شهرداری تبریز، 107 طرح از طریق سازمان ها و شرکت های تابعه و 25 طرح از طریق شهرداری مرکز اجرا خواهد شد.

وی گفت: حدود 50 درصد طرح های پیش بینی شده برای سال آینده، طرح های جدید و بقیه تکمیل طرح های ناتمام سال های گذشته است.

حاجی زاده با اشاره به برنامه ریزی شهرداری برای اجرای 90 طرح تملک و مسیرگشایی در کلانشهر تبریز یادآوری کرد: از این تعداد 69 طرح قدیمی و ناتمام و 21 طرح، جدید است اما با توجه به محدودیت منابع، تنها یک سوم آنها در سال آینده قابلیت اجرایی دارد و بر اساس اعلام مسوولان شهرداری، سال 93 شاهد اجرا، تکمیل و افتتاح 27 طرح مسیرگشایی در مناطق مختلف تبریز خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای تحقق بودجه سال 93 شهرداری تبریز فروش پنج هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت و دریافت چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات، در لایحه پیشنهاد و پیش بینی شده که این 9 هزار میلیارد ریال برای احیای بافت های فرسوده و ساماندهی حاشیه نشینی اختصاص خواهد یافت.

حاجی زاده افزود: به گفته مسوولان شهرداری تبریز، در صورت برنامه ریزی برای اجرای تمام طرح های پیشنهادی مناطق و سازمان های شهرداری تبریز در مجموع اختصاص 80 هزار میلیارد ریال اعتبارمورد نیاز است اما با توجه به محدودیت منابع، بر حسب ضرورت برنامه اولویت بندی طرح ها در دستور کار قرار گرفته است.

سخنگوی شورای شهر سرانه هر شهروند تبریزی را بر اساس لایحه بودجه پیشنهادی سال آینده شهرداری، حدود 17 میلیون و 200 هزار ریال اعلام و تاکید کرد: در روند بررسی این لایحه ، رعایت عدالت در توزیع بودجه و حرکت به سمت توسعه متوازن شهر دغدغه اصلی و اولویت اساسی اعضای شورای شهر تبریز است.