حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷

آی گوروشی - نمایش محتوای صدا

 

 

آی گوروشی

Loading the player...

رمضان، دعوتی است به بازیافتن «خود گمشده»، ندایی است برای توجه به خدای فراموش شده، ضیافتی است برای تناول از مائده تقوا و پایان این مهمانی خدایی، عید فطر است؛ عید توفیق بر طاعت و اطاعت، عید توبه و تهذیب نفس، عید ذکر و یاد محرومان و گرسنگان. فطر، چیدن میوه‏هایی است که از فطرت می‏جوشد. فطر، سپاس نعمتی است که در رمضان نازل شده است. پیروزی بر خصم درون، جشنی روحانی دارد به نام عید فطر که میثاق بستن با فطرت را از سوی روزه‏داران مجاهده‏گر اعلام می‏دارد. عید فطر، پاداش افطارهای خالصانه و به حاست، مُهر قبولی انفاق‏های با قصد قربت و پایان نامه دوره ایثار و گذشت در مسایل مالی است. فطر، عید خداجویی و خداترسی و خداپرستی است.

در پایان ماه مبارک رمضان و پس از یک ماه عبادت و روزه داری، اسلام روز اول ماه شوّال را عید قرار داده است؛ زیرا در این روز، انسان‏ها به فطرت خود بازمی‏گردند و متوجه عظمت خداوند متعال می‏شوند. در این روز، مسلمانان، جسم را به وسیله غسل کردن پاکیزه کرده و با پوشیدن لباس‏های تمییز و خوشبوکردن خود، آن را کامل می‏نمایند. پاکیزگی روح و جانشان نیز به وسیله دعا و مناجات و نماز صورت خواهد گرفت و سرانجام، پاکیزگی اموال و دارایی‏های آنها به وسیله فطریه دادن و کمک کردن به انسان‏های فقیر و نیازمند صورت می‏پذیرد. به راستی عید فطر، عید پاکیزگی و طهارت انسان هاست تا از این رهگذر، به فطرت اصلی و حقیقی خویش بازگردند.

ويژه برنامه های شبکه استاني صداي مرکز آذربايجان شرقي در روزهای دوشنبه و سه شنبه همزمان با عید سعید فطر با پخش زنده نماز عيد از مصلي اعظم حضرت امام خميني (ره) شروع و بعد از نماز، برنامه هاي مختلف همراه با آيتم هاي شاد تقديم شنوندگان خواهد شد. حضور کارشناسان متعدد در برنامه و صحبت در خصوص عيد فطر، فطريه، آداب نماز عيد فطر، پخش موسيقي هاي شاد محلي و ملي، گزارش هاي زنده از جشن و سرور مردم، تماس هاي تلفني، پيامک هاي شنوندگان از جمله بخش هاي ويژه برنامه راديويي در جشن بندگي رمضان است.

تاریخ تولید: 1396

تهیه کننده: بهروز جعفری و پریسا محمدی 

گوینده: هاله فرشاد و لیلی مرتضویان 

گزارشگر: مصطفی قنادی، داریوش رضوان، قربانی، زهرا بی شک، زهرا پوریامهر و مریم سربخشیان 

دستیار تهیه: فریبا برزگر و فرناز کوچه باغی