جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

آیین های عاشورایی از قدیمی ترین و با اصالت ترین آیین های آذربایجان است - نمایش محتوای خبر

 

 

آیین های عاشورایی از قدیمی ترین و با اصالت ترین آیین های آذربایجان است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: آیین های عاشورایی از قدیمی ترین و با اصالت ترین آیین ها در آذربایجان است.

آیین های عاشورایی از قدیمی ترین و با اصالت ترین آیین های آذربایجان است

به گزارش روز شنبه روابط عمومی این اداره کل، مرتضی آبدار افزود: در ماه محرم که ماه سوگواری، گرامیداشت یاد و خاطره امام حسین (ع) و زدودن زنگار از روح و جان آدمی است تمامی نقاط آذربایجان با پرچم ها و نمادهای مختلف عزای حسینی پوشیده و آیین های عاشورایی با شور و شوق خاصی برپا می شود.
وی گفت: مراسم عزاداری محرم به ویژه آیین های عاشورایی در آذربایجان شرقی تبلور روح قیام امام حسین (ع) و عاشوراست.
وی خاطرنشان کرد: مردم آذربایجان شرقی در ارتباط با ائمه اطهار، فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین (ع) آیین های ویژه و منحصر بفردی دارند که از آن جمله می توان به آیین های عزاداری تیمچه مظفریه تبریز، مشعل گردانی روستای شیشوان عجب شیر، تخته زنی روستای فیروزه سالار آذرشهر، شاخسی واخسی(شاه حسین وای حسین) تبریز، علم گردانی روستای سیه سران جلفا، شبیه خوانی شهر بخشایش، علم بندی و الله الله حسینا شهرستان مراغه و شمع گذاری (شمع پایلاما) اشاره کرد و تمامی این آیین ها به نام آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
آبدار افزود: یکی از منحصر به فردترین مراسم عزای حسینی آیین های سنتی مذهبی در واپسین روزهای دهه نخست ماه محرم در بخش هایی از جنوب استان به نام مشعل گردانی 'پولکه' شهرستان عجب شیر است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در تشریح این مراسم اظهار کرد: این مراسم در مناطقی چون روستاهای شهرستان عجب شیر (مانند شیشوان و هروان) و روستای نرج آباد شهرستان مراغه با شور و شوق خاصی برپا می شود.
'پولکه' نام نوعی توپ آتشین ساخته شده از پارچه است که آن را با سیمی می بندند و بعد از نفت اندود کردن، آتش می زنند و در شب تاسوعای حسینی و شب عاشورا ده ها 'پولکه' آتشین در میان عزاداری های دیگر و در فضای تاریک شب چرخانده می شود.
"پولکه ها" در تاریکی شب می چرخند و نمادی از 72 خورشید فروزان دشت کربلا هستند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت گردشگری مذهبی و جایگاه والای مذهبی تبریز و با احصاء نظر از علما و مراجع عالیقدر، برای تبریز 2018 برنامه های اساسی در زمینه گردشگری مذهبی و ثبت آیین های این حوزه تدوین کرده ایم.