سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

ایل سازی ایل سوزو - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ایل سازی ایل سوزو

Loading the player...
تاریخچه موسیقی آذربایجان به قرن 19 و خیلی پیش‌تر از آن می‌رسد اما از قرن 19 حیات ادبی و صنعت موسیقی آذربایجان پیشرفت زیادی کرده است و در نتیجه آشنایی نزدیک با فرهنگ و تمدن کشورهای اروپای غربی، علم و هنر آن با مضمون و خصلتی شرقی آغاز به رشد کرد. تغییرات سیاسی، اجتماعی و ادبی قرن 19 در بسیاری از شهرهای آذربایجان خودنمایی می‌کرد یکی از این شهرها شوشا بود. 
در این زمینه موسیقی‌شناس مشهور دینوقرادوف می‌نویسد: تاریخ موسیقی آذربایجان به وسیله هنرمندان شوشا خلق شده است، این هنرمندان موسیقی خود را نه تنها در وطن خود بلکه در سایر ممالک خاوری شناسانده‌اند، موسیقی آذربایجان در گذر اعصار رشد و صیغل یافته و مسیر تکامل خاص خود را پیموده و به عالی‌ترین درجه رسیده است. موسیقی آذربایجان مختص قفقاز و آسیای میانه نبوده است بلکه در خاورمیانه و خاور نزدیک به طور وسیعی انتشار یافته است، البته اصل موسیقی آذربایجان همان موسیقی آذربایجانی است که در ایران رواج دارد. موسیقی آذربایجانی به گونه‌های ملی، شفاهی و عاشیقی قابل بخش‌بندی است و در این میان هنر عاشیقی دارای ویژگی‌های ملی و شفاهی است. 
موسیقی آذربایجانی به سه دسته موسیقی ملی، ملی حرفه‌ای (همان عاشیقی) و شفاهی حرفه‌ای (دستگاه‌های موقامی، موقام‌های دارای فرم کوچک‌تر و موقام‌های ضربی) تقسیم شده است. 
 
برنامه ائل سازی ائل سوزو که در صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی تولید و پخش میشود سعی دارد با زنده نگهداشتن موسیقی اصیل آذربایجانی و بررسی مسائل مختلف در مورد این موسیقی توسط کارشناسان مختلف آگاهی مردم آذربایجان را نسبت به موسیقی خود بالا ببرد. در هر برنامه پس از قرائت اشعاری چند توسط مجری برنامه، شاهد هنرنمایی خوانندگان آذری زبان در جاهای دیدنی تبریز هستیم و پس از اتمام این قسمت کارشناسان امر موسیقی به تحلیل سبک ها و تاریخچه موسیقی آذری میپردازند.
سال تولید: 1399
تهیه کننده: عباس احمدزاده
دستیار تهیه: رشیدمصادر حمیدرضا
کارگردان ویدئو: احمدزاده عباس
تصویر بردار: حق آخری مقصود
تصویر بردار: نوروزی بابک - عزیزی قیه قشلاق یاسین
تدوینگر: پاشازاده پناهی بابک
مجری: بهروز مهر مولود
گرافیست: قهاری فرزاد
عکاس: حسینی علمداری مهدی