رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

ایلمک سسی - نمایش محتوای صدا

 

 

ایلمک سسی

Loading the player...

در واقع فرش ايران كه در زمان سلسله صفويان به اوج شهرت رسيده بود، به دنبال هجوم افغانها و آشفتگيهای پس از آنها تنزل يافت و تنها در زمان قاجار تا حدی خود را بازيافت و صدور فرش ايران بعنوان كالای تجارتی از راه آذربايجان و تركيه به اروپا آغاز شد و آنگاه كه ذخيره فرش ايران به ويژه در آذربايجان رو به پايان بود، با همت بازرگانان تبريزی در ساير شهرهای بزرگ، قاليبافی عمری دوباره يافت كه در اين ميان مشهد، كرمان، كاشان، اراك و همدان نقش مهمی را به عهده داشتند.

صادرات قالی ايران از طريق تبريز تا آن حد برای دولت ايران پر افتخار و مهم جلوه نمود كه تصاويری از اين رويداد بر روی نخستین كارت پستال های زيبايی كه در اواخر دوره قاجار چاپ شده بود، نقش بست و به اقصی نقاط جهان ارسال شد.

همزمان با شروع اقدامات بازرگانان تبريز در امر صادرات قالی به بازارهای جهاني، تجار و بازرگانان شهرهای مختلف كشور برای وسعت بخشيدن به فعاليت های خود و استفاده از امكانات و تسهيلات تجاری پايتخت به تهران مراجعت نمودند و در قسمتهای مختلف بازار تهران موجبات ترويج و توسعه هنر قاليبافی را فراهم آوردند.

از بزرگترين صادركنندگان فرش تبريز كه اولين پرچمدار صادرات فرش ايران نيز بودند و برخی خود در توليد فرش نيز دستی داشتند می توان به حاج يوسف قاليچی، حاج عبدالله قاليچی، حاج ميرزا جعفراسلامبولچی، حاجی صمدقره قاليچی، ميرزا علی اصغر و ميرزا علی اكبرو اسماعيل قاليچی ( فرزندان شادروان حاج عبدالله قاليچی)، صدقيانی، ايپكچی، حاج محمد ممقانی، محمد اف، ديلمقانی، آواكيان، كاسباريان و اردوبادی اشاره کرد.

فرش دستباف آذربایجان شرقی را در یک طبقه بندی كلی می توان به سه گروه با ويژگي های خاص تقسيم نمود: گروه قالي های شهری باف آذربايجان كه اغلب در غرب اين استان قرار دارند و مهمترين آنها عبارتند از: تبريز و اطراف آن مانند اسكو، مرند، مراغه.

گروه قالي های محلی و روستايی كه مهمترين آنها عبارتند از روستاهای اطراف هريس، سراب، اهر و بستان آباد، گراوان، بخشايش، شربيان و مهربان.

فرشهای عشايری آذربايجان كه در راس آنها می توان فرشهای عشاير شاهسون را نام برد. هرچند در كنار اين عشاير، ساير كوچندگان استان به ويژه عشاير ارسباران نيز به توليد انواع دستبافها و زيراندازهای زيبا مانند گليم و ورنی اشتغال دارند، اما دستبافهای گره دار عشاير شاهسون، (همچنين تا حدودی عشاير افشار آذربايجان) از شهرت بالايی برخوردارند.

با این تاریخچه به راحتی می توان پی به تاثیرگذاری هنرمندان قالی باف خطه آذربایجان شرقی پی برد. نقش این هنرمندان که با نور چشم خود میلیون ها گره را بر دار قالی می زنند، در حفظ، انتقال و ترویج تاریخ ایرانیان بی بدیل است.

پیر و جوان، زن و مرد در اقصی نقاط این استان پهناور پشت دار قالی گره می زنند تا معیشتی آبرومندانه داشته باشند.

«ایلمک سسی» برنامه ایست که به بررسی نقش و اهمیت صنعت فرش و مشکلات قالیبافان استان می پردازد. این برنامه روزهای پنجشنبه از ساعت 8:30 تقدیم علاقه مندان صنعت فرش استان می شود.

تاریخ تولید: 1396

تهیه کننده: بهروز جعفری

نویسندگان: مصطفی سلطانی - ناهید سالک

گوینده: مصطفی سلطانی

گزارشگر: داریوش رضوان

صدابردار: ناهید سالک