جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

ایران و آلمان برای صیانت از میراث تبریز همکاری می کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

ایران و آلمان برای صیانت از میراث تبریز همکاری می کنند

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از گسترش همکاری ایران و آلمان برای صیانت از میراث فرهنگی تبریز خبر داد و گفت: بهره گرفتن از ظرفیت های ملی و بین المللی در پسابرجام در صیانت از میراث فرهنگی ایرانی و اسلامی موجود درتبریز امری مهم است.

ایران و آلمان برای صیانت از میراث تبریز همکاری می کنند

مرتضی آبدار شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاح نخستین سمپوزیوم بین المللی باستان سنجی ایران و آلمان در دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و تبریز در کنار دارا بودن ارزش های ملی از ارزش های فراملی و جهانی نیز برخوردار است.
وی با اشاره به غنای میراث فرهنگی ایرانی و جهان تشیع در تبریز، حفظ و صیانت از این میراث های ارزشمند را در گرو همدلی و همکاری همه مسئولان کشور و بهره گیری از دانش متخصصان بین المللی حوزه میراث فرهنگی دانست.
آبدار تاکید کرد: تبریز به لحاظ زیرساخت ها و پتانسیل های متنوعی که دارد از طرف سازمان همکاری اسلامی به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شده است از این رو یکی از مهمترین برنامه های راهبردی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی دستیابی به اهداف تبریز 2018 در حوزه مرمت و احیای میراث فرهنگی است.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه هنر اسلامی تبریز به لحاظ زیرساخت های توسعه یافته آکادمیک، اکنون قطب علوم باستان سنجی کشور شده و امروزه این دانشگاه با برخورداری از مرکز منحصر به فرد تحقیقات مرمتی، یکی از مراکز مهم علوم مرمتی و حفاظتی ایران است و همچنین در حوزه آکادمیک به عنوان همکار ادارۀ کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی حضوری فعال دارد.
آبدار با اشاره به قدمت حضور فناوری کشور آلمان و استفاده از این فناوری در آذربایجان و تبریز افزود: آلمان به عنوان یکی از شرکای راهبردی ایران در عرصه روابط بین الملل، جایگاهی ممتاز در حوزه های کاری مشترک دارد.
وی استفاده از ظرفیت های دانشمندان موسسه باستان شناسی آلمان، در حفظ و صیانت، مرمت و نگهداری روشمند و علمی بافت تاریخی و آثار باستانی تبریز و بناهای با ارزش جهانی مانند بازار تبریز، مسجد کبود، ارگ علیشاه، ربع رشیدی را ضروری دانست.
نخستین سمپوزیوم بین المللی باستان سنجی ایران و آلمان تا 14 آبان در دانشگاه هنر اسلامی تبریز در حال برگزاری است.