رونق تولید ملی | جمعه، ۳ خرداد ۱۳۹۸

ائلیمیز - نمایش محتوای صدا

 

 

ائلیمیز

Loading the player...
کوچ نشینی کهن ترین شیوه زیست بشر است که پابرجا بودن آن تا عصر حاضر از بزرگ ترین جاذبه های این شیوه معیشت محسوب می شود و همین شیوه خاص زندگی سبب شده ایلات و عشایر به "دیدنی ترین جاذبه عصر تکنولوژی" لقب بگیرند. عشایر به شیوه ای جذاب و باورنکردنی طی قرن ها و سال های طولانی اقدام به حفظ سنن و آداب و رسوم گذشته خود نموده اند و این اصالت به جاذبه ای برای صنعت گردشگری تبدیل شده است. مسکن عشایر و سبک زندگی آن ها، زبان، موسیقی، غذاهای محلی، صنایع دستی، رقص و لباس های محلی به همراه آیین های به جای آوردن جشن های عروسی و محلی از مهم ترین جاذبه های ایلات و عشایر است. بارزترین مشخصه ایلات و عشایر شیوه زیست آنان است که بر خلاف یک جا نشینان روستایی و شهری، در کوچ و نقل و انتقال دایمی سیاه چادرها و رمه های خود هستند.
 
اهميت عشاير و ايلات در تاريخ معاصر ايران آنگاه به خوبي آشكار مي‏شود كه بدانيم در آغاز قرن نوزدهم ميلادي بيش از چهل درصد ايرانيان از عشاير كوچنده بودند و اين آمار در آغاز قرن بيستم حدود سي درصد جمعيت كشور را شامل مي‏شد. كه اين امر قدرت و نفوذ سياسي و اقتصادي عشاير را نشان مي‏دهد.
 
 عشاير با معيار سازمان اجتماعي خود تعريف مي‏شوند. مردمي كه خود را بر پاية تبار واحد و نيامي مشترك، عضو گروه خويشاوندي واحدي مي‏دانند كه عنوان آن غالباً طايفه است و آنگاه كه به دلايلي بين طايفه‏هاي هم‏تبار يا همجوار اتحادي پايدار و يا ناپايدار شكل مي‏گيرد، ايل به وجود مي‏آيد. ايل گروه اجتماعي منسجم و پايداري نيست، اما طايفه گروه اجتماعي پايداري است كه دوام مي‏آورد و پيوندهاي احساسي و عاطفي اعضاي آن به كندي و خيلي دير به سستي مي‏گرايد.

 

اين برنامه با هدف تجليل از ويژگي ها ارزشمند آداب و رسوم صحيح عشاير استان وتبين مباني و ترويج آداب و رسوم صحيح محلي با آيتم هاي مطلب گزارش ـ کارشناس ـ موسيقي بي کلام و با کلام و تلفن در صدای مرکز آذربایجان شرقی توليد و پخش مي شود. برای دنبال کردن این برنامه میتوانید روزهای شنبه و جمعه از ساعت 21:30 شنونده این برنامه در رادیو تبریز باشید.

 
تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده: نظرنیا

نویسنده: احمدزاده

گوینده: احمدزاده

گزارشگر: نظرنیا

صدابردار: خانم سالکجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام. بی نهایت از شما متشکرم. لطفا تعداد برنامه... صادقیان ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ ۰۹:۲۲

صادقیان
سلام. بی نهایت از شما متشکرم. لطفا تعداد برنامه هاتون رو زیاد فرمایید. مجری محترم هم بسیار پر انرژی هستند ممنون
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۲۴ ۰۹:۲۲