جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

آواهای محلی ایران زمین - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

آواهای محلی ایران زمین

Loading the player...

موسیقی محلی از مهمترین انواع موسیقی ملل به شمار می­رود که در حفظ میراث فرهنگی گذشتگان نقش زیادی را ایفا می­کند و در این میان، باورها و آداب و رسوم چون بخشی از فرهنگ جامعه، پیوندهای عمیقی با موسیقی محلی دارد.

موسیقی در کنار زبان یکی از بخش­های هویت فرهنگی به شمار می­رود. در فرهنگ­های سنتی موسیقی نه تنها با شئون مختلف زندگی مردم ارتباط دارد، بلکه با تمام هنرها نیز مرتبط است؛ هنرهایی چون ادبیات شفاهی و کتبی، نگارگری، هنرهای نمایشی و آیین­های بومی.

موسیقی سنتی ایران که به موسیقی ردیف دستگاهی معروف است، بیشتر مربوط به شهرهای بزرگ ایران می­شود. به عبارت دیگر در گذشته مراکزی چون اصفهان، شیراز، تبریز و تهران، بیشترین نقش را در حفظ و اشاعه موسیقی سنتی داشته­ اند.

احیای موسیقی محلی اقوام بستر مناسبی را برای شناساندن وجوه فرهنگی اقوام از طریق موسیقی و مقابله با موسیقی­ های بی­ارزش بیگانگان فراهم می­ کند ولی مایه تأسف است که برخی افراد ناآگاه اذعان می­دارند که موسیقی محلی پیش پا افتاده است و به اصطلاح عوام «کلاس» ندارد!

برنامه «آواهای محلی ایران زمین» کاریست از واحد موسیقی مرکز که با هدف معرفی موسیقی محلی استان به صورت ترکیبی از شعرخوانی و تصاویر و موسیقی تولید می شود.

عوامل تولید این برنامه عبارتند از :

تهیه کننده و کارگردان : مرتضی مومنی

گوینده : اکرم رضایی

کارشناس : مهرداد کرباسی

تدوین : فرشید سلیمی

{gallery}19ord/music/{/gallery}