جهش تولید | چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹

امیر کبیر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

امیر کبیر

Loading the player...

18دی ماه، مصادف است با شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر؛ ستاره بی‌نظیر تاریخ ایران زمین که صد و پنجاه و اندی سال پیش به عنوان صدراعظم ایران درخشید و در کمتر از سه سال و دو ماه بعد از شروع صدارتش خاموش شد.

از شهادت ميرزا تقي‌خان اميركبير سال‌هاي طولاني است كه مي‌گذرد اما نامش از تاريخ پر حادثه ايران محو نشده و مسلماً در آينده هم محو نخواهد شد. شهيدي كه حماسه آفريد و جاودان شد. در اين سال‌ها بسياري حكومت‌ها آمده و رفته‌اند، وقايع و حوادث بي‌شماري در كشور كهنسال ما گذشته است. ولي در تمام اين احوال هرگز خاطره افتخار‌آميز دوران درخشان صدارت اميركبير از اذهان مردم ايران محو نشد و هنوز خاطره اين مرد بزرگ همچون گوهر گران‌بهايي بر پيشاني حيات سياسي ايران مي‌درخشد.

تحولات بزرگي در زمان وي در تمام شئون سياسي و اقتصادي و فرهنگي و نظامي و اجتماعي مملكت حاصل شد. از جمله سنگ بناي مدرسه دارالفنون در اوايل سال 1266 هجري به دست وي گذاشته شد. هانري توماس، مورخ شهير انگلستان مي‌گويد : نسل جوان و نژاد نو ايراني را نمي‌توان فاسد و سست شمرد چه مي‌تواند مرد لايق و توانايي چون اميرنظام كه بهترين نمونه اين مردان برجسته است بوجود آورد.

داستان زندگي و سرنوشت آن مرد پر افتخار هرگز از تاريخ ايران محو نخواهد شد. «سریال امیرکبیر»،  محصول سال 1363 شبکه یک سیما است. سعيد نيكپور، کارگردانی سریال و بازيگری نقش«امیرکبیر» را بر عهده داشته اند. علاقه مندان تاریخ معاصر ایران می توانند این سریال را روزهای جمعه ساعت 20 شب از شبکه سهند تماشا نمایند.  

 

{gallery}nazari/amirkabir{/gallery}