رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

بازگشت به صفحه کامل

امام جمعه تبریز: خودباوری و تقویت وحدت ملی مهمترین دستاورد دفاع مقدس بود

امام جمعه تبریز: خودباوری و تقویت وحدت ملی مهمترین دستاورد دفاع مقدس بود


نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به دستاوردهای عظیم هشت سال دفاع مقدس، خودباوری و تقویت وحدت ملی را از جمله مهمترین این دستاوردها عنوان کرد.

آیت الله محسن مجتهدشبستری در مراسم رژه نیروهای مسلح در میدان آذربایجان تبریز، افزود: در طول این دوران افتخارآمیز ایران اسلامی با وجود بسیاری از کمبودها و کاستی ها توانست با اعتماد به نفس جوانان خود به دستاوردهای بسیار بزرگی دست یابد که ناشی از ایجاد خودباوری در میان ملت بود.

وی اضافه کرد: همین خودباوری و اعتماد به نفس توانست خلاقیت ها و ابتکارات جوانان کشور را شکوفا کرده و امروز در بیشتر زمینه های دفاعی و علمی به خودکفائی رسیده ایم.

آیت الله مجتهدشبستری، مردمی بودن دفاع مقدس، حضور داوطلبانه در جبهه ها، تقویت انجام درونی و دستیابی به تجارب گرانقدر سیاسی و اقتصادی را از دیگر دستاوردهای دوران هشت سال دفاع مقدس بیان کرد.

وی با بیان اینکه در این دوران خاطره انگیز نیروهای مسلح کشور با تاسی به باورهای دینی و ارزش های اسلامی در جبهه های نبرد حق علیه باطل درخشیدند، اظهار کرد: اراده و عزم جدی و قوی رزمندگان اسلامی در این دوران نشات گرفته از ایمان قوی آنها بود.

آیت الله مجتهدشبستری ، هدف از گرامیداشت هفته دفاع مقدس را انتقال این میراث پربهای انقلاب اسلامی به نسل های جوان و جدید دانست و گفت: دفاع مقدس مهمترین رویداد قرن پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران بود که باید این واقعه به نحو شایسته ای به نسل های آینده منتقل شود.

وی ، خواستار گنجانده شدن موضوع دفاع مقدس در دروس مدارس و دانشگاه ها شد و اضافه کرد: این مهم باید در متون و کتب درسی مدارس و دانشگاه به نحو مقتضی و جامع توصیف و تفسیر شود و ابعاد مختلف دفاع مقدس در این مراکز آموزشی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

آیت الله مجتهدشبستری خاطرنشان کرد: در حال حاضر دفاع مقدس و ابعاد مختلف آن در هاله ای ابهام قرار دارد که باید تلاش شود این ابهامات برطرف گردد.

وی افزود: باید به گونه ای ارگان های فرهنگی کشور در زمینه دفاع مقدس عمل کنند که وقتی این واژه به زبان جاری می شود فداکاری ها و از جان گذشتگی های شهدایی چون باکری ها، تجلائی ها، صیاد ها، ستاری ها و شفیع زاده ها در اذهان متجلی شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر توانمندی های وسیع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در علوم دفاعی، گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران از نیروهای مسلح با توان دفاعی مدرن و نیروهای متعهد و متخصص و رهبری مقتدر برخوردار است که در مقابل سلطه گری ها خواهد ایستاد و اجازه کوچکترین نگاه چپ به دشمنان را نخواهیم داد.

به گزارش ایرنا، در ابتدای این مراسم فرمانده قرارگاه عملیاتی 21 حمزه سیدالشهدای آذربایجان نیز با ارایه گزارشی از توانمندی های دفاعی نیروهای مسلح، گفت: امروز ارتشیان، سپاهیان، نیروهای انتظامی و سایر قوای مسلح با تبعیت از فرماندهی معظم کل قوا در دفاع از کیان میهن اسلامی از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

امیر سرتیپ نادر نجفی افزود: هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران آزمونی سخت برای ملت، دولت و نظام جمهوری اسلامی بود که با همدلی میان امت اسلامی و رهبری های داهیانه امام راحل ، از این آزمون تاریخی سربلند بیرون آمدیم.

وی گفت: در حالی که هنوز انقلاب اسلامی نوپای ایران شکل واقعی خود را نیافته بود، صدام با تحریک بیگانگان و دشمنان ایران اسلامی از زمین و هوا به کشورمان حمله کرد و هدف اصلی خود از این اقدام را از بین بردن نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد که با وحدت و همدلی نیروهای مسلح و حمایت های جانانه مردمی این هدف صدام نقش بر آب شد.

امیر نجفی یادآوری کرد: امروز به برکت دفاع مقدس نیروهای مسلح ایران اسلامی از توان دفاعی بسیار بالائی برخوردار شده و برای مقابله با هر نوع تجاوز به خاک میهن در آمادگی کامل به سر می برند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم یگان های نمونه نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در استان اعم از نیروی زمینی، نیروی هوائی، هوانیروز، پدافند هوائی، سپاه عاشورا، لشکر مکانیزه عاشورا، بسیج عشایر، ادارات و کارخانجات و یگان های موتوری از جلوی جایگاه رژه رفتند.

همچنین تعدادی از چتربازان تیپ 65 هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم با هنرنمائی خود توان رزمی و آمادگی جسمانی خود را به نمایش گذاشتند.