سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

امام جمعه تبریز: تعیین مهریه های سنگین در جامعه اسلامی تاسف بار است - نمایش محتوای خبر

 

 

امام جمعه تبریز: تعیین مهریه های سنگین در جامعه اسلامی تاسف بار است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تقبیح ورود تجملات زاید به سنت حسنه زدواج ، اظهار کرد: تعیین مهریه های سنگین در جامعه اسلامی بسیار تاسف بار و نگران کننده است.

امام جمعه تبریز: تعیین مهریه های سنگین در جامعه اسلامی تاسف بار است

آیت الله محسن مجتهدشبستری روز شنبه در جمع اعضای ستاد ساماندهی امور جوانان استان، افزود: در حالیکه مبانی دینی و آموزه های شرعی اسلام و تشیع بر ازدواج بدون تشریفات و ساده تاکید فراوان دارد، توجه به افزایش تجملات و تشریفات زاید با تعیین مهریه های بسیار بالا دور از شان جامعه اسلامی و مردم مسلمان است.
وی با اشاره به عمیق بودن اعتقادات دینی مردم کشور در سال های اولیه انقلاب در امور مربوط به ازدواج و آیین های مربوطه، گفت: در آن سالها دختران و پسران جوان با مهریه های مناسب به عقد یکدیگر در می آمدند ، اما این فرهنگ اصلی اسلامی خیلی زود جای خود را به فرهنگ غربی در افزایش تشریفات و تجملات داد.
آیت الله مجتهدشبستری ، مهریه های سنگین را یکی از دلایل عمده در افزایش آمار طلاق در کشور و استان خواند و با تاکید بر اینکه باید با فرهنگ سازی نسبت به این معضل اجتماعی اقدام کرد، یادآور شد: متاسفانه امروز مهریه های گزاف برای برخی از خانواده ها دستاویزی برای طلاق شده است که این شرایط جای نگرانی و هشدار دارد.
وی ، آمار طلاق در سال های اخیر را خطرناک دانست و اظهار کرد: باید توجه داشت که مساله طلاق از جمله زشت ترین حلال های خداوند است که قبح آن طی سال های اخیر شکسته شده و حتی به اندازه ای عده ای در این زمینه پا را فراتر گذاشته اند که برای طلاق نیز آیین های جشن و سرور برگزار می کنند.
آیت الله مجتهدشبستری ، تسهیل در امر ازدواج را یکی از رسالت های مهم مسئولان و والدین عنوان کرد و افزود: ازدواج به هنگام، آسان و پایدار از دستورات اسلامی در باره شروع زندگی مزدوجین است که اگر به این دستورات مهم توجه کافی شود، بسیاری از ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی از چهره جامعه پاک می شود.
وی ، تاخیر در امر ازدواج را برخلاف روش های دینی و اسلامی برشمرد و با بیان اینکه بالا رفتن سن ازدواج انواع آسیب های اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی را به خانواده ها و جامعه تحمیل می کند، رفع مشکلات اقتصادی جوانان از جمله اشتغال و مسکن را از راهکارهای بسیار موثر در ترویج فرهنگ ازدواج به هنگام عنوان کرد.
امام جمعه تبریز ، ازدواج را سنت پیامبر اسلام عنوان کرد که امتناع از آن موجب ایجاد خلل در مسلمانی فرد می شود.
آیت الله مجتهدشبستری ، تفاهم و همسنگی در زمینه های طبقاتی، فکری، دینی و علم و دانش را از الزامات ازدواج پایدار بین زوجین عنوان کرد و یادآور شد: باید تلاش شود در امر ازدواج هم دختر و هم پسر هم شان یکدیگر باشند تا با رعایت حق و حقوق هم زندگی پایداری را از سر بگیرند.

** وجود 20 هزار شاغل مجرد در نهادهای دولتی آذربایجان شرقی
به گزارش ایرنا، مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز در این دیدار با ارایه گزارشی از ستاد ساماندهی امور جوانان استان، اظهار کرد: از مجموع 50 نشست تخصصی این ستاد طی یک سال اخیر، تعداد 11 جلسه به موضوع ازدواج اختصاص یافته است که در آن ضمن شناسائی آسیب های آن ، راهکارهای تسهیل در امر ازدواج مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است.
جمشید نظمی گفت: 78 درصد از مجموع مصوبات ستاد ساماندهی امور جوانان استان اجرایی شده است.
وی ، توجه به امر آموزش پیش از ازدواج با هماهنگی آموزش و پرورش و ایجاد مراکز مشاوره قبل از ازدواج با هدف کاهش آمار طلاق را از جمله رویکردهای ستاد ساماندهی امور جوانان آذربایجان شرقی عنوان کرد و گفت: آمارهای افزایش طلاق در استان بسیار نگران کننده است و باید اقدامات فرهنگی و اقتصادی مناسب برای کاهش این پدیده به انجام برسد.
نظمی ، از وجود 20 هزار مجرد شاغل در ادارات و دستگاه های دولتی آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: حل مشکل ازدواج این تعداد از جوانان شاغل در ادارات دولتی جزو برنامه های اولویت دار ستاد ساماندهی امور جوانان استان است.
13 تا 19 شهریور ماه، همزمان با اول ذی الحجه سال دوم هجری قمری به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) به عنوان هفته ازدواج نامگذاری شده است.