جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

امام جمعه تبریز: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند مدیریت مصرف است - نمایش محتوای خبر

 

 

امام جمعه تبریز: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند مدیریت مصرف است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند مدیریت مصرف است، گفت: برای این منظور باید از اسراف و تبذیر در جامعه جلوگیری شود.

امام جمعه تبریز: تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند مدیریت مصرف است

به گزاش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، آیت الله محسن مجتهد شبستری در نشست شورای فرهنگ عمومی استان، با اشاره به اهمیت و جایگاه متعالی فرهنگ در جامعه، خاطرنشان کرد: در رابطه با معنی لغت فرهنگ معانی بیشماری در کتاب ها درج شده که در اکثر قریب به اتفاق این معانی ، آداب و سنن و ارزش های معنوی و مذهبی، جزء ثابت فرهنگ و مهم ترین بخش آن محسوب می شوند.
وی افزود: دایره ی مسائل دینی بسیار گسترده بوده و تنها شامل عبادت و آیین های مذهبی نیست، بلکه بسیاری از رفتارهای فردی و اجتماعی را نیز شامل می شود.
وی با اشاره به اینکه نامگذاری سال جاری به نام سال اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری درواقع منبعث از الهام گیری ایشان از آیین اسلام و مکتب اهل بیت (ع) بوده، تشریح کرد: دین اسلام، آیین زندگی انسان‌هاست و احکام و دستوراتش برای سعادت و خوشبختی انسان و جامعه بشری بوده و این دین الهی که برای همه زوایای زندگی بشر برنامه دارد، تعادل در امور را به افراد توصیه می‌کند و تعادل در حوزه ی اقتصاد نیز منوط به عدم اسراف و تبذیر است.
آیت الله مجتهدشبستری با اشاره به اینکه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، نیازمند مدیریت مصرف است و باید در این خصوص الگوی مصرف را اصلاح کرد، گفت: اقتصاد مقاومتی زمینه های مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن ها جلوگیری از اسراف و تبذیر است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تاکید کرد: اسراف به معنای زیاده‌روی بوده و تبذیر نیز به معنای پراکندن بوده و شامل به هدر دادن و زیاده‌روی در مصرف است و متاسفانه این امر امروزه در جامعه ی ما نمود بیشتری یافته است.
وی تصریح کرد: باید فرهنگ اجرای اقتصاد مقاومتی هم در دستگاهها و هم در میان مردم نهادینه شده و نهادینه شدن این فرهنگ لمس شود و تنها آمار و ارقام دادن کافی نیست و مردم باید آثار وارد شدن به میدان اقدام و عمل را ببینند.
وی همچنین با اشاره به صبغه ی فرهنگی و دینی استان، گفت: آذربایجان شرقی در حوزه ی محقق شدن شعار سال با موضوع اقتصاد مقاومتی می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد.
در این نشست دستگاه ها و نهادهای مختلف عضو شورای فرهنگ عمومی به ارائه گزارش درخصوص اقدامات انجام گرفته در حوزهِ اقتصاد مقاومتی پرداختند. / ایرنا