سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

الف لام میم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

الف لام میم

Loading the player...

قرآن در ميان قوم عرب و به زبان آنان نازل شد و آنان همگى قرآن را مى فهميدند، با اين حال بر اثر اشتمال قرآن بر معارف اعتقادى و احكام و تقديم و تأخير و ناسخ و منسوخ و اجمال و تفصيل در ميان آن ها، پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) از همان آغاز به شرح و توضيح برخى كلمات و عبارات مجمل و مبهم و تعيين ناسخ و منسوخ آيات پرداخت. زركشى معتقد است كه مردم عرب روزگار نزول قرآن، با پرسش از پيامبر(صلى الله عليه وآله)، ظرايف قرآن و باطن آيات را فرا مى گرفتند؛ اما از آن رو كه بخش اعظم تفسير و تأويل قرآن از آن زمان به دست مسلمانان قرون بعدى نرسيده است، بايد اينان را از صحابه و معاصران پيامبر نيازمندتر به تفسير قرآن دانست.

با آنكه قرآن كريم در آياتى خود را ذاتاً كتابى روشن و روشنگر معرفى كرده (براى نمونه ر. ك: آل عمران/3،138؛ مائده/5، 15؛ نحل/16، 89)، آنچه بيش از هر چيز موجب نيازمندى به تفسير قرآن شده، امورى چند از جمله امورى عارضى اند كه ابهام و پيچيدگى در برخى مسائل آن را سبب مى شوند. از مهم ترين اين عوامل ويژگى هاى اسلوب بيانى قرآن اند كه در سه مورد مى توان آن ها را بررسى كرد:

1. در قرآن، معارفى بسيار گسترده در قالب الفاظى محدود و مجمل بيان
شده اند؛ مانند اجمال در برخى آيات احكام كه شرح آن ها بر عهده پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) است. (نحل/16، 44)

برخى آيات قرآن ازحقايق ماوراى اين جهان و از عالم غيب سخن مى گويند كه مسلّماً درك كامل آن ها براى بسيارى از مردم آن زمان و حتى امروز دشوار يا غير ممكن بوده است. 

3. مطالب قرآن بر اساس دسته بندى موضوعى تنظيم نشده و چه بسا در يك سوره يا يك آيه موضوعات و مطالب متنوعى آمده باشند. اين ويژگى ها به همراه امورى چون نامأنوس بودن بعضى از الفاظ قرآن و فاصله زمانى ما با روزگار نزول آيات از عوامل ضرورت پرداختن به تفسير قرآن اند.

 اين برنامه يک برنامه ترکيبي است با محوريت تفسير آيات گهربار قرآن مجيد که در اين برنامه قرآني هر روز دو آيه مشهور و مهم از هر جزء قرآن توسط کارشناسان حوزه قرآني انتخاب ، تفسير و تشريح مي شود.

الف لام میم در سي قسمت در مسجد جامع تبريز تهيه و ضبط شده و هر روز از ساعت 20 : 14 به مدت 20 دقيقه پخش مي شود.

استفاده از از تفاسير و بحث هاي کارشناسان قرآني حجج اسلام اوليانسب، بختاور، سيدي ثاني، محمدزاده ( امام جمعه محترم شهرستان شبستر) و حاجي زاده (امام جمعه محترم شهرستان اهر ) استفاده مي شود.

در " الف لام ميم " جلال مهمان نواز کارگردان، اکبر شوقي مجري – کارشناس ، محمد سيفي تدوينگر، و احد قنبري، حسین برزگر و محمد جليلي تصويربرداران برنامه مي باشند.

سال تولید: 1398

تهیه کننده: کوروش رزمی

کارگردان: جلال مهمان نواز

تصویربردار: احد قنبری - حسین برزگر اقدم - محمد جليلي

مجری:  اکبر شوقي

تدوینگر: محمد سیفی