جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

الف لام میم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

الف لام میم

Loading the player...

قرآن در ميان قوم عرب و به زبان آنان نازل شد و آنان همگى قرآن را مى فهميدند، با اين حال بر اثر اشتمال قرآن بر معارف اعتقادى و احكام و تقديم و تأخير و ناسخ و منسوخ و اجمال و تفصيل در ميان آن ها، پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) از همان آغاز به شرح و توضيح برخى كلمات و عبارات مجمل و مبهم و تعيين ناسخ و منسوخ آيات پرداخت. زركشى معتقد است كه مردم عرب روزگار نزول قرآن، با پرسش از پيامبر(صلى الله عليه وآله)، ظرايف قرآن و باطن آيات را فرا مى گرفتند؛ اما از آن رو كه بخش اعظم تفسير و تأويل قرآن از آن زمان به دست مسلمانان قرون بعدى نرسيده است، بايد اينان را از صحابه و معاصران پيامبر نيازمندتر به تفسير قرآن دانست.

با آنكه قرآن كريم در آياتى خود را ذاتاً كتابى روشن و روشنگر معرفى كرده (براى نمونه ر. ك: آل عمران/3،138؛ مائده/5، 15؛ نحل/16، 89)، آنچه بيش از هر چيز موجب نيازمندى به تفسير قرآن شده، امورى چند از جمله امورى عارضى اند كه ابهام و پيچيدگى در برخى مسائل آن را سبب مى شوند. از مهم ترين اين عوامل ويژگى هاى اسلوب بيانى قرآن اند كه در سه مورد مى توان آن ها را بررسى كرد:

1. در قرآن، معارفى بسيار گسترده در قالب الفاظى محدود و مجمل بيان
شده اند؛ مانند اجمال در برخى آيات احكام كه شرح آن ها بر عهده پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) است. (نحل/16، 44)

برخى آيات قرآن ازحقايق ماوراى اين جهان و از عالم غيب سخن مى گويند كه مسلّماً درك كامل آن ها براى بسيارى از مردم آن زمان و حتى امروز دشوار يا غير ممكن بوده است. 

3. مطالب قرآن بر اساس دسته بندى موضوعى تنظيم نشده و چه بسا در يك سوره يا يك آيه موضوعات و مطالب متنوعى آمده باشند. اين ويژگى ها به همراه امورى چون نامأنوس بودن بعضى از الفاظ قرآن و فاصله زمانى ما با روزگار نزول آيات از عوامل ضرورت پرداختن به تفسير قرآن اند.

برنامه الف لام میم برنامه ایست که سیمای مرکز آذربایجان شرقی برای رمضان سال 95 تدارک دیده است. محوریت این برنامه بر روی تفسیر قرآن کریم است.

سال تولید: 1395

تهیه کننده: کوروش رزمی

کارگردان: مجید جدی

تصویربردار: احد قنبری - حسین برزگر اقدم - کمال پورفرج - رحیم عباسیان

دستیار تصویر: فرزاد شهیر لادی - فرزاد ابراهیمی

دستیار تهیه: علی اکبر عبدالهی

مجری: سعید وحیدی مهر

صدابردار: کمال پورفرج 

نورپرداز: احد قنبری

نویسنده: سعیدی وحیدی مهر

کارشناس: حجت الاسلام و المسلمین علی محمد زاده (امام جمعه شبستر) - مهدی جلالی - محمدجواد جنگی - سعید مرادپور ( امام جمعه اسکو) - مهدی منصوری ( امام جمعه شربیان )جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
باسلام و خسته نباشید برنامه الف لام میم خیلی... حامد جنگی ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ ۰۰:۴۲

حامد جنگی
باسلام و خسته نباشید
برنامه الف لام میم خیلی برنامه خوبی هست بخصوص سخنرانی های اقای جنگی واقعا دستتون درد نکنه خسته نباشید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۳/۳۱ ۰۰:۴۲