جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

اقتصاد مقاومتی با تکیه بر فناوری های دانش بنیان محقق می شود - نمایش محتوای خبر

 

 

اقتصاد مقاومتی با تکیه بر فناوری های دانش بنیان محقق می شود

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی بدون تکیه بر فناوری های دانش بنیان ممکن نیست، گفت: همه اقتصاد های موفق جهان بر پایه فناوری، علوم و تولیدات دانش بنیان شکل گرفته اند.

اقتصاد مقاومتی با تکیه بر فناوری های دانش بنیان محقق می شود

اسماعیل جبارزاده روز دوشنبه در نشست تخصصی هماهنگی برگزاری چهارمین نمایشگاه و جشنواره فناوری های نو ربع رشیدی افزود: توسعه و تعمیق همکاری و هم افزایی بین دانشگاه ها و بخش خصوصی از آرزوهای دیرین بود که در دولت تدبیر و امید در استان محقق شد.
وی با اشاره به برگزاری چهارمین نمایشگاه فناوری های نو و ربع رشیدی در فاصله زمانی 21 تا 23 آبان ماه در تبریز گفت: این نمایشگاه با حضور وزیر کشور افتتاح می شود و هدف از برگزاری آن نشان دادن توانایی های فناورانه استان است.
وی با بیان اینکه باور داریم اقتصاد مقاومتی بدون تکیه بر شرکت های دانش بنیان و توجه به بخش های فناوری امکان پذیر نیست، گفت: تمامی راه های سنتی در گذشته طی شده و خوب می دانیم که هیچ کدام نمی تواند نجات دهنده اقتصاد کشور شود.
جبارزاده اظهار کرد: همه اقتصادهای موفق دنیا بر پایه فناوری ها و تولیدات دانش محور بوده و ارزش افزوده آن با هیچ روش قدیمی و دستگاه محور قابل قیاس نیست.
وی با تاکید بر اینکه امروز خلق ثروت در ایده ها و تکنولوژی جدید است، افزود: نیروی انسانی موجود در دانشگاه های استان ثروت بسیار بزرگی است که باید از آن بهره مند شویم.
وی اظهار کرد: امروز بجای اینکه دنبال ایجاد فضاهای بزرگ برای صنعت، خدمات و کشاورزی باشیم هر هیات علمی و دانشجوی تحصیلات تکمیلی به عنوان یک واحد ارزش افزوده و خلق ثروت است.
استاندار آذربایجان شرقی گفت: هدف از این نمایشگاه نشان دادن توان و قدرت استان در حوزه فناوری های نو است.
وی اضافه کرد: در سال 1392 وقتی که وارد استان شدیم دنبال محل و بستر قانونی برای ورود به بخش فناوری بودیم از این رو شورای پژوهش را فعال کردیم و نتیجه آن شورا برپایی نمایشگاه فناوری های نو در استان شد.
وی با اشاره به اینکه فلسفه تشکیل نمایشگاه تجاری سازی است و مورد حمایت ماست، ادامه داد: در سال جاری یک هزار و 600 طرح در نمایشگاه ارائه می شود که نشان دهنده کار علمی و پژوهشی است که به نتیجه رسیده و قابل ارائه است .
جبارزاده اضافه کرد: برپایی نمایشگاه و فعال سازی ستادهای فناوری استان فرصت بسیار ارزشمندی می باشد و این در حالی است که در دولت نهم و دهم در زمینه پژوهش و فناوری در استان کاری انجام نشده بود. / ایرنا