جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

استاندار آذربایجان شرقی: سازمان های مردم نهاد، مسوولان را در ایده پردازی کمک کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار آذربایجان شرقی: سازمان های مردم نهاد، مسوولان را در ایده پردازی کمک کنند

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر حمایت دولت تدبیر و امید از فعالیت تشکل های غیردولتی، از فعالیت 631 سازمان مردم نهاد در استان خبر داد و مشارکت آنها را در اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی، کمک فکری به مسوولان، جلب مشارکت های مردمی، جذب سرمایه ها و منابع کوچک و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی خواستار شد.

استاندار آذربایجان شرقی: سازمان های مردم نهاد، مسوولان را در ایده پردازی کمک کنند

به گزارش روابط عمومی استانداری، اسماعیل جبارزاده روز چهارشنبه در همایش توانمندسازی تشکل های غیردولتی استان اظهار داشت: متاسفانه ساختار ادارات دولتی به گونه ای است که مسوولان، دایما درگیر کارهای اجرایی هستند و این موضوع فرصت تفکر، برنامه ریزی و ایده پردازی را از آنها سلب کرده است؛ ضمن این که بدنه کارشناسی ادارات نیز پاسخگوی همه نیازهای دستگاه ها نیست.
وی افزود: اولین انتظار ما از سازمان های مردم نهاد، ارایه کمک فکری به مسوولان اجرایی است، چرا که توسعه پایدار مفهومی بالاتر از امور اجرایی و عمرانی دارد و در حوزه هایی مانند فرهنگی و اجتماعی نیاز به مشارکت تشکل های مردم نهاد بیشتر احساس می شود.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه بر نقش آفرینی سازمان های مردم نهاد در اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی تاکید کرد و گفت: دستگاه های دولتی ابزار و امکانات کافی برای ارایه اطلاعات لازم به مردم را ندارند و اگر کمک تشکل های غیردولتی نباشد در این بخش دچار مشکل خواهیم شد.
وی با بیان این که در هفته دولت امسال تنها گوشه ای از خدمات دولت را توانستیم به اطلاع مردم برسانیم، ادامه داد: اطلاع رسانی و آگاه سازی برای امیدآفرینی در بین مردم ضروری است و اگر در جامعه ای امید نباشد آن جامعه، فعال و پویا نخواهد بود.
جبارزاده همچنین جلب مشارکت های مردمی را یکی از رسالت های اصلی سازمان های مردم نهاد عنوان کرد و افزود: قاعدتا مردم بیش از دیگران به نهادهای مردمی اعتماد دارند، بنابراین سازمان های مردم نهاد در بسیج عمومی مردم نقش مهمی بر عهده دارند.
وی با بیان این که موضوع دریاچه ارومیه تا قبل از دولت یازدهم یک موضوع امنیتی تلقی می شد و با کسانی که از احیای دریاچه سخن می گفتند برخورد می شد، گفت: امروز نه تنها این موضوع، امنیتی نیست بلکه دولت از مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد در امر احیای دریاچه استقبال هم می کند.
استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: دولت در این زمینه وظیفه خود را در قالب پروژه های مختلف انجام داده و اکنون به مرحله ای رسیده ایم که اگر مردم همراهی نکنند این پروژه ها نتیجه مطلوب نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: امروز باید تشکل های مردمی در فرهنگ سازی مصرف آب، تغییر الگوی کشت و استفاده از روش های نوین آبیاری دولت را کمک کنند؛ بخشنامه و دستورالعمل در این زمینه تا حدی می تواند موثر باشد و بخش عمده کار فرهنگ سازی است.
جبارزاده سرمایه ها و منابع کوچک در اختیار مردم را ظرفیت بزرگی برای توسعه استان دانست و با تاکید بر مشارکت سازمان های مردم نهاد در جذب این منابع، گفت: از ایجاد نهادهای مالی غیردولتی در این زمینه حمایت می کنیم.
وی با بیان این که امروز در اثر بی تدبیری های گذشته، بودجه دولت صرف هزینه های جاری می شود، افزود: اعتبارات دولتی کفاف اجرای همه پروژه های عمرانی را نمی کند و امروز برای توسعه پایدار ناچار باید تشکل های غیردولتی و مردم نهاد ایفای نقش کنند.
استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر ایجاد، گسترش و تقویت هماهنگی بین دولت و مردم، گفت: استفاده حداکثری از توان و مشارکت مردم دغدغه دولت یازدهم است و بارها تجربه کرده ایم که اگر مردم در کنار مسوولان نباشند هیچ کاری به نتیجه نمی رسد.
وی خاطرنشان کرد: امروز شخص رییس جمهور و اعضای دولت خود را عقل کل نمی دانند، دولت یازدهم دولتی است که به نظرات مردم و کارشناسان احترام قایل است و در اثر این رویکرد بود که بر خلاف انتظار صاحب نظران و اقتصاددانان، دولت موفق به مهار تورم 45 درصدی شد.
جبارزاده ادامه داد: هیچ کس تصور نمی کرد استانی که تنها به اندازه سه یا چهار روز ذخیره گندم داشت امروز به اندازه 700 روز گندم ذخیره کند که این اتفاق در سایه لطف الهی و کار کارشناسی و علمی در سه سال گذشته است.
وی خاطرنشان کرد: ما در بحث مبارزه با اعتیاد نظر کارشناسان را دقیق اجرا کردیم و نتیجه آن تبدیل شدن استان آذربایجان شرقی به استانی بدون معتاد متجاهر بود.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که دولت تدبیر و امید خود را از مردم و برای مردم می داند و نظرات کارشناسی را می پذیرد، گفت: این دولت فرصت مناسبی برای همه دلسوزان و دلبستگان به انقلاب و میهن است تا نقش خود را در توسعه کشور ایفا کنند.
وی با بیان این که شدیدا محتاج نظارت تشکل های مردم نهاد هستیم، افزود: معتقدیم که مردم بهترین و دلسوزترین ناظران و داوران هستند و بزرگترین نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی باید از سوی مردم و سازمان های مردم نهاد انجام شود.