جهش تولید | چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹

ارسباران - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

ارسباران

Loading the player...

منطقه حفاظت شده ارسباران با تنوع گونه های گیاهی و جانوری و زیستگاه های جنگلی منحصر به فرد یکی از 9 ذخیره گاه زیستکره کشور محسوب شده و از اشتهار جهانی برخوردار است.

ارسباران یا قَرهَ داغ یک ناحیهٔ کوهستانی و جنگلی است که در شمال استان آذربایجان شرقی و جنوب رودخانه ارس با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار واقع شده‌است.

ابن ناحیه سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشکین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می‌گیرد.

ارسباران عنوان جدیدی است و در گذشته به آن ناحیهٔ «قره‌داغ» یا «قراجه‌داغ» می‌گفتند. ساکنان دشت مغان و اطراف مشکین‌شهر و تقریباً همهٔ افراد بومی منطقه هنوز هم این لفظ را به کار می‌برند

ين منطقه در شمالغرب آذربايجان شرقي ميان سه رودخانه مهم ارس در شمال و ايلگنه چاي در غرب و كليبرچاي در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات سهراما متصل بوده و به دلیل همجواری با رودخانه ها طبیعت منحصر به فردی را خلق کرده است.

ارسباران در سال 1350 و 1352 شمسي ابتدا به عنوان منطقه ممنوعه و سپس منطقه حفاظت شده معرفي و تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته و به زودي به پارك ملي ارسباران ارتقا مي يابد.

همچنین اين منطقه در سال 1354 از طرف يونسكو عنوان ذخيره گاه زيستكره را نيز دريافت کرده و از اشتهار جهاني برخوردار و به عنوان فسيل زنده معروف شد.

از میان دو هزار و 400 گونه شناسایی شده در آذربایجان حدود هزار و 400 گونه از مجموع آنها در جنگل های ارسباران زیست می کنند.

مراتع این منطقه که اغلب در خارج از محدوده حفاظت شده قرار دارند، از پوشش غنی برخوردار بوده و دارای گونه های جانوری است.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد ارسباران وجود مراتع و جنگلهای زیبا و سر سبز آن بوده و این منطقه زیستگاه حیواناتی همچون  گوزن شوکا، سیاه خروس، کبک دری و خرس و بسیاری از پرندگان نادر و درحال انقراض اروپایی است که در خارج از محدوده حفاظت شده مامن گزیده اند

ارسباران پوشیده از پوشش گیاهی متنوع بوده که وجود چنین طبیعتی در منطقه ای کوهستانی چشم نواز بوده که تاكنون هزار و 80 گونه گياهي مختلف در منطقه شناسايي شده كه از درختان و درختچه هاي مهم و شاخص منطقه بلوط، سرخدار، ارس، گيلاس وحشي، بارانك ، زغال اخته ، افرا ، گردو و ممرز را مي توان نام برد.

گونه هاي جانوري منطقه حفاظت شده ارسباران 320 گونه بوده كه پستانداران شاخص اين منطقه كل و بز، پلنگ ، گربه وحشي ، خرس قهوه اي و سياه گوش است.

بيش از 220 گونه پرنده نيز از جمله سياه خروس و قرقاول در اين منطقه زيست مي كنند كه مختص ارسباران بوده و شهرت جهاني دارند.

38 گونه خزنده و دوزيست و 22 گونه ماهي هم در منطقه ارسبارن شناسايي شده است.

زيبايي‌هاي مسحوركننده ارسباران، تغيير دائمي مناظر و جايگزيني مناسب و متناوب چشم اندازهاي مرتعي و جنگلي در سراسر اين منطقه است.

مستند « ارسباران» کاریست از شبکه استانی سهند که به معرفی این منطقه می پردازد. این مستند در 10 قسمت 25 دقیقه ای تولید گردیده است.

عوامل تولید این مستند عبارتند از :

تهیه کننده : سالار حیدرنژاد

کارگردان: یونس مقدم

تصویربردار: مسعود حق آخری

 

 

 


 

{gallery}arasbaran{/gallery}