جهش تولید | چهارشنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۹

آذربایجان شرقی رتبه دوم جمعیت سالمند را دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

آذربایجان شرقی رتبه دوم جمعیت سالمند را دارد

مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری آذربایجان شرقی گفت: این استان پس از استان گیلان بیشترین جمعیت سالمند را دارد .

آذربایجان شرقی رتبه دوم جمعیت سالمند را دارد

حیدر فتح زاده روز پنجشنبه در جمع مدیران شهرستان تبریز با اشاره به اینکه 7.1 از جمعیت استان بر اساس نتایج سرشماری جمعیت سال 1390 سالمند هستند ، گفت: پیش بینی می شود جمعیت سالمند استان در سال 1405 به 12 درصد برسد .
وی گفت: 22 درصد جمعیت استان کمتر از 15 سال و 70/9 درصد بین 15 تا 65 سال دارند.
وی با بیان اینکه از سه هزار و 84 آبادی استان آذربایجان شرقی 371 آبادی خالی از سکنه و 720 آبادی دارای جمعیتی کمتر از 20 خانوار است ، گفت: با توجه به اینکه بیشتر جمعیت روستاهای استان سالمند هستند پیش بینی می شود در سال های آتی به ویژه در شرق استان تعداد آبادی های خالی از سکنه افزایش یابد .
فتح زاده با تشریح فرایند اجرای سرشماری جمعیت سال 1395 اظهارکرد: جمع آوری اطلاعات خانوارها در این سرشماری از طریق سامانه اینترنتی مرکز امار ایران و مراجعه حضوری خواهد بود .
وی با اعلام اینکه سرپرستان خانوار از سوم تا 24 مهر فرصت دارند با مراجعه به این سامانه اطلاعات خانوار خود را وارد کرده و کد رهگیری دریافت کنند ، افزود: از 25 مهر تا 25 آبان هم ماموران سرشماری به منازل مراجعه کرده و اطلاعات خانوارهای ثبت نام نکرده و همچنین کد رهگیری خانوارهای ثبت نام کرده را دریافت خواهند کرد .
فتح زاده با اشاره به اینکه 46 درصد خانوارهای استان آذربایجان شرقی دسترسی به اینترنت دارند ، گفت: انتظار مرکز آمار ، جمع آوری حداقل 40 درصد اطلاعات استان از این طریق است . 
وی با اشاره به اینکه بر اساس نتایج سرشماری جمعیت سال 1390 جمعیت آذربایجان شرقی سه میلیون و 724 هزار نفر است ، گفت: 71 درصد این جمعیت در نقاط شهری و 29 درصد در روستاها زندگی می کنند .
وی با پیش بینی کاهش یک درصد جمعیت روستایی استان در سرشماری امسال خاطرنشان کرد: 57 درصد جمعیت استان در شهرستان تبریز زندگی می کنند .
فتح زاده با اشاره به اینکه 149 هزار نفر از یک میلون و 695 هزار نفر جمعیت شهرستان تبریز ساکن روستاها هستند ، گفت: از 72 آبادی این شهرستان 13 آبادی بیش از 100 خانوار جمعیت دارند.
وی با اشاره به اینکه 384 هزار نفر از جمعیت شهرستان تبریز حاشیه نشین هستند ، گفت: جمعیت 12 آبادی این شهرستان از جمله آناخاتون روبه افزایش است .
مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه سرشماری جمعیت امسال به 30 درصد نیروی انسانی سرشماری قبلی انجام می شود ، همکاری فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی را در برگزاری این سرشماری خواستار شد .