جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

آذربایجان شرقی به عنوان قطب صنعت چاپ کشور از توانمندی بالایی برخوردار است - نمایش محتوای خبر

 

 

آذربایجان شرقی به عنوان قطب صنعت چاپ کشور از توانمندی بالایی برخوردار است

معاون مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آذربایجان شرقی را قطب صنعت چاپ کشور عنوان کرد و گفت: این استان در حوزه ی چاپ از توان بالایی برخوردار است.

آذربایجان شرقی به عنوان قطب صنعت چاپ کشور از توانمندی بالایی برخوردار است

محمدحسن فکری شامگاه سه شنبه در جشنواره روز ملی صنعت چاپ در تبریز افزود: این استان به عنوان خاستگاه صنعت چاپ از توان صنعتی و تولیدی بالایی برخوردار است.
وی اظهار کرد: تبریز پیشینه درخشانی در صنعت چاپ کشور داشته و وجود نخستین چاپخانه و چاپخانه های تاریخی و باسابقه در این شهر گویای سابقه آن در صنعت چاپ است.
دبیر شانزدهمین دوره جشنواره روز ملی صنعت چاپ، یادآور شد: چاپ و بسته بندی صنایعی است که از بین نمی رود و باید با بروزرسانی دستگاه های چاپ و نشر نسبت به نوسازی آن ها و استفاده از ماشین آلات جدید اقدام کرد.
فکری، با اشاره به گسترش جشنواره صنعت چاپ و برگزاری آن در استان های گوناگون کشور ادامه داد: دو سال قبل که تصمیم بر برگزاری جشنواره روز ملی صنعت چاپ به صورت استانی گرفته شد فقط 10 استان میزبان بود و سال گذشته این تعداد به 16 استان رسید.
به گزارش ایرنا، وی گفت: امسال در شانزدهمین دوره جشنواره با مصوبه شورای سیاست گذاری همه استان هایی که توانایی برگزاری جشنواره یا جشنی با رویکرد تقدیر از آثار و پیشکسوتان استان را دارد، این جشنواره را با حمایت اداره کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می کند.
فکری با اشاره به موضوع آموزش اظهار کرد: از اولویت های ما در حوزه چاپ بحث آموزش بوده و بر این اساس از تشکل های چاپ و نشر خواسته شده تا افراد مورد نظر خود را برای فراگیری دوره های آموزشی معرفی کنند و بخشی از هزینه تحصیل این افراد را هم اداره کل چاپ و نشر بر عهده خواهد گرفت.
وی یادآوری کرد: باید با درک اهمیت و نقش بی مانند آموزش به مسایل علمی پرداخته شود و برای شکوفا کردن ظرفیت های قوی نیروی انسانی و ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه صنعت چاپ و نشر، در زمینه به روز شدن مدیران و کارکنان چاپخانه های استان گام های بیشتری برداشته شود.
در این همایش یک روزه ضمن بررسی توانمندی های صنعت چاپ آذربایجان شرقی، فعالان و دست اندرکاران این صنعت به بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل، مشکلات و فعال تر سازی این صنعت پرداختند.
جشنواره ملی صنعت چاپ به صورت نمادین و با رویکرد دویستمین سال آغاز صنعت چاپ در تبریز برگزار شد.
همزمان با برگزاری این جشنواره از فعالان، پیشکسوتان و نوآوران حوزه ی چاپ و نشر و صنایع وابسته ی استان و خانواده دو شهید عرصه ی چاپ استان تجلیل شد.