جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی: طبیعت را دوست داشته باشیم - نمایش محتوای خبر

 

 

اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی: طبیعت را دوست داشته باشیم

اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان شرقی با صدور اطلاعیه ای از گردشگران و طبیعت گردان نوروز درخواست کرد طبیعت را دوست داشته و در صیانت از این موهبت الهی تلاش مضاعف داشته باشند.

در این اطلاعیه از گردشگران درخواست شده است: با توجه به وجود مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در آذربایجان شرقی و غنای طبیعی آن، برای حفاظت و نگهداری این غنای طبیعی از بهره برداری، شکار و صید غیر قانونی و غیر مسوولانه حیات وحش و رستنی های بهاری طبیعت و به خصوص مناطق چهارگانه بپرهیزند.

این اداره کل از مسافران خواسته است از چادر زدن و روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع و مناطق طبیعت گردی و سهل انگاری در خاموش کردن آن که خسارت جبران ناپذیری به این ذخایر رسانده و تنوع زیستی را به خطر می اندازد، خودداری نمایند.

این اداره کل از مردم درخواست کرده است با خودداری از رها کردن زباله های غیر قابل بازیافت در طبیعت و جمع آوری آن ها در کیسه های مخصوص و رساندن به مکان های مخصوص جمع آوری زباله در پاکیزگی طبیعت و حفظ خاک و آب از آلودگی ها نقش موثری ایفا نمایند.

در این اطلاعیه همچنین از مسافران نوروزی درخواست شده با معاینه فنی خودروهای خود و رعایت نکات محیط زیستی، در تمیز نگهداشتن هوای لطیف بهاری و آلوده نشدن آن با آلاینده ها به وظیفه انسانی و ملی خود عمل نمایند.

در این اطلاعیه تاکید شده است تمیز کردن خودرو و یا ریختن روغن های سوخته در آب های روان و سطحی باعث آلودگی جبران ناپذیر این عنصر حیاتی و به خطر افتادن و نابودی آبزیان می شود.

آذربایجان شرقی با داشتن مناطق چهارگانه پناهگاه حیات وحش کیامکی، منطقه حفاظت شده ارسباران، اثر طبیعی ملی منطقه فسیلی مراغه، منطقه شکارممنوع کاغذکنان، سهند، جزیره اسلامی، یکانات، چاراویماق، میشو داغ ، تالاب بین المللی قوریگل، تالاب قره قشلاق و سایر مناطق، ازغنی ترین استان های کشوراست که همه ساله شاهد حضور طبیعت گردان و مسافران نوروزی است.

همچنین موزه تاریخ طبیعی آذربایجان شرقی در اداره کل حفاظت محیط زیست استان در خیابان آزادی در ایام نوروز برای بازدید هموطنان آماده ارایه خدمت است.