رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

آتیه - نمایش محتوای صدا

 

 

آتیه

Loading the player...
رفاه و تأمین اجتماعی به عنوان یکی از ابزارهای اصلی توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی مطرح می‏شود، بنابراین دامنه آن از اقدامات و نیات خیرخواهانه فردی فراتر رفته است و به عنوان حق فردی در کشور مطرح می‏شود در نتیجه تکلیفی الزامی‌برای دولت‏ها ایجاد می‏کند و به این ترتیب مقوله تأمین اجتماعی وارد نظام‏های دولتی و عمومی‌کشورها می‏شود. 
این موضوع پس از جنگ جهانی دوم براساس ماده ۲۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر که در ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ به مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد رسیده بود تأمین اجتماعی را از جمله حقوق اساسی انسانها دانست. امروزه برنامه‏های اجتماعی در بیش از ۱۷۰ کشور جهان از جمله در ایران برقرار است و با پوشش‏هایی برای بازنشستگی، حوادث ناشی از کار و حمایت بازماندگان در حل اجرا است. نیمی‌از کشورها دارای پوشش بیماریها یا بیمه خدمات درمانی هستند و تعدادی دیگر علاوه بر پوشش‏های مذبور پرداخت‏های نیز به خانواده‏های نیازمند صورت می‏گیرد.
نظام تأمین اجتماعی که توسط یک نهاد دولتی عمومی‌یا مستقل اداره می‏شود بر پایه مقرراتی قانونی که حقوقی مشخص برای افراد و تکالیفی معین برای نهادهای دولتی، عمومی‌و مستقل تعیین می‏کند از یک سو فرد و خانواده را در برابر پریشانی‏های اجتماعی و اقتصاد و اجتماعی ناشی از قطع یا کاهش درآمد که به دلایلی همچون پیری، بیکاری، بازنشستگی، از کار افتادگی، در راه ماندگی، بیماری و مرگ و ... تضمین می‏کند و از سوی دیگر می‏کوشد تا با فراهم آوردن خدماتی مانند درمان با اعطای کمک هزینه‏ها مثلاً در زمینه‏ های مسکن و ازدواج ... سطح رفاه فرد و خانواده را بالا ببرد. 
 

این برنامه با مشارکت سازمان تأمین اجتماعی استان و با هدف آشناسازی مخاطبان با قوانین تأمین اجتماعی و مزایای آن و چگونگی بهره مندی از آنها در صدای مرکز آذربایجان شرقی تولید و پخش می شود. شنوندگان عزیز میتوانند روزهای شنبه از ساعت 10:05 شنونده این برنامه باشند.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده: حسینی کیا

نویسنده: منیری فر

گوینده: خانم منیری فر

گزارشگر: شیبانی

صدابردار: خانم سالکجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ