جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

آب و رنگ - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

آب و رنگ

Loading the player...

از خط خطی های دوران کودکی بگیرید تا آرزوی نقاش شدن به هنگام تماشای تابلویی زیبا. تمایل آدمی به هنرنمایی و محک استعداد هنری اش در هر سنی بنا به شدت و ضعف دغدغه های روزمره ای که دارد، در نوسان است اما چنین نیست که وجود نداشته باشد بنابراین از هر فرصتی برای ارضای این میل هنری اش استقبال می کند. تلویزیون نیز در جایگاه رسانه ای که نقش سرگرمی و آموزش را برای مخاطبان باید ایفا کند، در حوزه آموزش هنرهای مختلف نیز برنامه سازی داشته است. از کارگاه های کاردستی و نقاشی برنامه های کودک بگیرید تا برنامه های تخصصی تری که انواع هنرهای صناعی را از شبکه های مختلف رسانه ملی به مردم آموزش می دهد. اگر یادتان باشد، برنامه لذت نقاشی یکی از پربیننده ترین برنامه های آموزش هنر نقاشی در سال های گذشته بود. این برنامه که بار آموزشی داشت در هر قسمت، روند خلق یک تابلوی رنگ روغن منظره ای دیدنی را به نمایش می گذاشت و مخاطب همراه با قلم موی نقاش، مرحله به مرحله خلق یک تابلوی هنری را شاهد بود و با فوت و فن نقاشی هم آشنا می شد. ویدئوهای آموزش نقاشی «باب راس» که از تلویزیون های سراسر دنیا پخش می شد، چنان بود که گویی یک مخاطب هم به راحتی می تواند لذت هنر نقاشی را بچشد و خود خالق یک تابلوی زیبا باشد. برنامه های تلویزیونی «باب راس» از سال 80 با عنوان «لذت نقاشی» آغاز به پخش شدند و در این مدت بینندگان بسیاری را با خود همراه کردند. در واقع این برنامه سطح و سلیقه هنری مخاطبان را از هنر نقاشی بالا برد تا نقاشی را به یک هنر همه گیر و بسیار جذاب بدل کند و بسیاری را به بااستعداد بودن خودشان در زمینه نقاشی امیدوار. البته دوبله خوب این برنامه که توام با آرامش بود در محبوبیت آن بی تاثیر نبود.  
رویکرد شبکه سهند به اهمیت آموزش در رسانه ملی، موجب شد که برنامه های آموزشی را در هنرهای مختلف تولید کند. یکی از این برنامه ها، برنامه «آب و رنگ» است که ظهرهای جمعه ساعت 12 از این شبکه پخش می شد که در آن استاد «محمود سمندریان» مدرس و نقاش آبرنگ، روند خلق یک تابلوی آب رنگ را به نمایش می گذارد.  درباره محمود سمندریان و آثار هنرمندانه ای که خلق می کند، حرف بسیار است و به صف کردن افتخارات هنری اش در فستیوال های مختلف، در فرصت این نوشتار نمی گنجد. اما در برنامه های او می توان دید که سمندریان در نقاشی هایش همواره زندگی و امید به آن را تصویر می کند واعتقاد به اینکه هنر بدون حس شاعرانه و عاشقانه فاقد زیبایی و انتقال عواطف انسانی است، در آثارش موج می زند. در نقاشی های او، نور و سایه حرف اول را می زند و بارها و بارها خطاب به مخاطب برنامه هایش بر کار روی نور و سایه در نقاشی آبرنگ تاکید می کند. 
ترکیب رنگ نیز یکی دیگر از تاکیدات او در حین نقاشی آبرنگ است. او در آغاز کار، یک عکس را به عنوان الگوی کار انتخاب می کند که گاه تنوع فضا کار نقاشی را پیچیده و طولانی می کند. در یک قسمت از این برنامه، عکسی از حرم مطهر رضوی با نمایی از مراسم تطهیر و شستشوی رواق های اطراف ضریح مطهر، الگوی نقاشی شده بود که طرحی بسیار پیچیده داشت. مدرس برنامه در آغاز طرحی کلی از الگو را با مداد روی کاغذ کشید و سپس رنگ های اصلی را در طرح اولیه با قلم موی خیس و رنگی بر سطح کاغذ نشاند. او در این مرحله محدوده اصلی رنگ های اصلی را مشخص کرد و جلوه های نور و سایه را بازی رنگ ها چنان به کار گرفت که جنس طلایی ضریح با رنگ های اصلی و ترکیبی ملموس باشد. سرعت عمل وی در لکه گذاری ها و هماهنگی انگشتان و خط نگاهش هم تماشایی بود و اگرچه مخاطب آماتور از پس آن برنمی آمد اما تماشای هنرمندی نقاش، او را به وجد می آورد. سمندریان برای نمایش انعکاس نور بر سنگ های مرمر، ترکیب هوشمندانه رنگ ها و لکه گذاری های به جایی را انجام می داد. پس از آماده شدن رنگ آمیزی زمینه کار و خشک شدن آن، مرحله دوم که کشیدن جزئیات نقاشی بود، آغاز می شد. در این مرحله مدرس روی فیگورها و جزئیات کار می کرد که پرداختن به آن حوصله و دقت نظر بیشتری را می طلبید. نمایش حرکت هنرمندانه، سریع و به جای انگشتان و بازی قلم مو روی سطح کاغذ و انتخاب به جا و به اندازه رنگ ها، چشمان بینندگان علاقه مند به هنر نقاشی آبرنگ را تا پایان کار تابلو، خیره به تلویزیون نگه می دارد و شاید بسیاری را نیز این هنر، علاقه مند کند. مزیت دیگر چنین برنامه هایی این است که فرصتی را برای هنرمندان شهرستانی و دور از پایتخت این رشته فراهم می آورد که با استادان این هنرها ارتباط داشته باشند، هرچند یکطرفه. هنرمندان آماتور و نیمه حرفه ای نقاشی آبرنگ با تماشای این برنامه و نکاتی که استاد سمندریان در حین برنامه به آن اشاره می کند نیز می توانند دورادور از  کلاس های درس وی بهره ببرند. در واقع تلویزیون با تولید و پخش چنین برنامه هایی می تواند نقش آموزش عمومی و فراگیر خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کند. 
برنامه تلویزیونی «آب و رنگ» جمعه هر شب 23:30 به مدت 30 دقیقه با اجرای «محمود سمندریان» و تهیه کنندگی «علی حسینی شکیبا» روی آنتن می رود.

سال تولید: 1394

تهیه کننده: علی حسینی شکیبا

اجرا: استاد محمود سمندریان

تدوین: محمد روستایی

دستیار تهیه: عباس فارسیان

نور و تصویر: فرشید فرجی - علیرضا جنیدی

دستیار تصویر: مجتبی توحیدی مقدم