جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

ائل بایرامی ایل بایرامی - نمایش محتوای صدا

 

 

ائل بایرامی ایل بایرامی

ائل بایرامی ایل بایرامی


Loading the player...
  عید نوروز برابر با اول فروردین ماه (تقویم شمسی)، جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است.خاستگاه عید نوروز در ایران باستان می باشد و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران عید نوروز را جشن می‌گیرند.
امروزه زمان برگزاری عید نوروز، در آغاز فصل بهار است. عید نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.
 
زمان عید نوروز
جشن نوروز از لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود، و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است.
در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.
 
پیدایش عید نوروز
عید نوروز را به نخستین پادشاهان نسبت می دهند. شاعران و نویسندگان قرن چهارم و پنجم هجری چون فردوسی، عنصری، بیرونی، طبری و بسیاری دیگر که منبع تاریخی و اسطوره ای آنان بی گمان ادبیات پیش از اسلام بوده ، نوروز را از زمان پادشاهی جمشید می دانند.
در خور یادآوری است که جشن نوروز پیش از جمشید نیز برگزار می شده و ابوریحان نیز با آن که جشن را به جمشید منسوب می کند یادآور می شود که : «آن روز که روز تازه ای بود جمشید عید گرفت؛ اگر چه پیش از آن هم نوروز بزرگ و معظم بود».

رنامه تلویزیونی " باهارلیق " در هفته آخر اسفند به تهیه کنندگی علی بصیری به روی آنتن می‌رود.

برنامه باهارلیق ترکیبی است از آیتم های شاد و مفرح ، ترانه های محلی ، گشت و گذار در مناطق مختلف تبریز ، تصاویر و گزارش های جذاب از بازار سرپوشیده تبریز و اصناف و کسبه بازار ، دعوت از کارشناسان  حوزه های مختلف به برنامه ، صحبت درخصوص آداب و آئین های نوروزی و .. از آیتم های متنوع این برنامه شمرده می شود.

 

این برنامه که پخش آن از بیست و هفتم اسفندماه شروع شده مجموعه کاملی از آیتم های شاد و پرانرژی ، سرودها و ترانه های بهارانه ، بحث های کارشناسی درخصوص فلسفه عیدنوروز و جایگاه این رسم پسندیده در میان احکام و تعالیم اسلامی ، پخش تماس های مردمی و پیامک های آنان در خلال برنامه ، برقراری ارتباط با مراکز استانی و پخش گزارش از حال و هوای سایر هموطنان در ایام نوروز ، نمایش های طنز ، پرداخت به مناسبت های ملی و مذهبی این ایام می باشد.

 برنامه ایل بایرامی – ائل بایرامی را گروه تهیه کننده های رادیو تبریز : تبرسخن ، امیری ، پورحسن ، حسینی کیا ، بهروزی ، گوزلی ، لطفی ، پورامان ، نظرنیا و ژرفی به گویندگی مرتضویان ، شایانفر ، کاظمی ، نقی وند ، منیری فر ، سعادتپور ، جلوه گری ، قریشی و فرشاد با گزارش های رضوان ، صبوری ، بی شک ، قربانی و سربخشیان در ۲۴۰ دقیقه ، پیش از ظهر از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۱۳:۰۰ و بعد از ظهر از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰  به روی آنتن می برند.

تاریخ تولید: 1398

 تهیه کنندگان: تبرسخن ، امیری ، پورحسن ، حسینی کیا ، بهروزی ، گوزلی ، لطفی ، پورامان ، نظرنیا و ژرفی

گویندگان: مرتضویان ، شایانفر ، کاظمی ، نقی وند ، منیری فر ، سعادتپور ، جلوه گری ، قریشی و فرشاد

گزارشگران: رضوان ، صبوری ، بی شک ، قربانی و سربخشیان