جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

معاون استاندار آذربایجان شرقی: تسهیلات 18 درصدی، علاج درد بنگاه های اقتصادی نیست - نمایش محتوای خبر

 

 

معاون استاندار آذربایجان شرقی: تسهیلات 18 درصدی، علاج درد بنگاه های اقتصادی نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی گفت: تسهیلاتی که در راستای حمایت از واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده بالای 18 درصد است و مشکلات تولیدی بنگاه های اقتصادی را مرتفع نمی کند.

معاون استاندار آذربایجان شرقی: تسهیلات 18 درصدی، علاج درد بنگاه های اقتصادی نیست

علی نواداد روز دوشنبه در جلسه کارگروه رفع موانع تولید استان و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در شهرستان جلفا با بیان اینکه این موضوع به وزارت کشور نیز گزارش شده است، افزود: باید نظام بانکی همگام با دیگر ارگان های کشور، هزینه های تامین مالی را کاهش دهند تا بتوانند گره گشای تولید و تولیدکننده باشند.
وی با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال پایدار و افزایش نقدینگی واحدهای تولیدی از رویکرد های سیاست های اقتصاد مقاومتی است گفت: صاحبان صنایع و سرمایه گذاران بخش های مختلف اقتصادی برای تصمیم سازی کلان ملی، باید آمار و اطلاعات دقیق از ظرفیت و نیاز های بنگاه های اقتصادی در اختیار مسئولان اجرایی قرار دهند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان شرقی با تشریح بسته های حمایتی دولت از واحد های تولیدی گفت: با تدابیر اتخاذ شده در دولت، برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط، تسهیلاتی در نظر گرفته شده که 12.5 درصد آن جذب صنایع منطقه آزاد شده است.
نواداد افزود: در این راستا 620 میلیارد ریال به صنایع، 35 میلیارد ریال برای حوزه کشاورزی تخصیص یافته است.
وی همچنین از متقاضیان تسهیلات حمایتی خواست برای بهرمندی از این تسهیلات مشکلات مربوط به چک های برگشتی، بدهی مالیاتی و اقساط معوق را با مراجعه به بانک های عامل، به روزرسانی کنند.
نواداد با اشاره به تشکیل جلسات متعدد توسط معاونان استاندار و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: بازدید از واحدهای تولیدی مشکل‌ دار در شهرستان‌ های مختلف به منظور بررسی مشکلات اقتصادی و رفع موانع و نیز پیگیری مصوبات قبلی و بازدید از کلیه واحد‌های تولیدی متقاضی تسهیلات و سنجش وضعیت تولید، اشتغال، بدهی‌ها، ماشین‌آلات و مشکلات آن با هدف هدایت تسهیلات به دست تولیدکننده واقعی انجام می گیرد.
فرماندار شهرستان جلفا دیگر سخنران این نشست با تشریح اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی این شهرستان گفت: در این راستا با تشکیل بیش از 50 جلسه تخصصی و بازدید های میدانی از واحد های نیمه فعال نسبت به شناسایی و رفع موانع تولید در شهرستان اقدام شده است.
زاهد محمودی مشکل اصلی واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال را نبود نقدینگی و سرمایه در گردش عنوان کرد و افزود: با همکاری و مساعدت بانک های عامل جهت رفع این موانع گام های موثری برداشته شده است.
وی به وجود ظرفیت های بالقوه در تحقق اقتصاد مقاومتی در شهرستان جلفا اشاره کرد و افزود: وجود منطقه آزاد ارس و قابلیت های اقتصادی و کشاورزی آن مسیر دستیابی به اقتصاد پویا با امنیت شغلی پایدار و هچنین ارتقا معشیت مردم را هموار خواهد کرد.
فرماندار جلفا با قدردانی از مشارکت منطقه آزاد ارس در پیشبرد اهداف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر تدوام تعامل دستگاه های اجرایی در جهت عملیاتی کردن سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این نشست با اشاره به اینکه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به یک مدت زمان خاص و سال اختصاص ندارد گفت: اقتصاد فرهنگی عامل اصلی رشد و شکوفایی اقتصادی در دیگر بخش‌هاست که نهادینه شدن آن یک ضرورت اجتناب ناپذیر در جامعه کنونی است.
عرب باغی همچنین با اشاره به افزایش بهره وری و استفاده درست از زمان در مجموعه های تولید و دستگاه های اجرایی گفت: صرفه جویی و مصرف بهینه امکانات دولتی در راستای افزایش سرمایه گذاری و رونق اقتصادی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: نقطه شروع اقتصاد مقاومتی، سیاستگذاری برای اصلاح الگوی مصرف است، مصرف، تولید را جهت می ‌دهد و این دو در کنارهم، جهت سرمایه گذاری را مشخص می کنند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: در این راستا باید از واردات بی رویه کالا و خدمات جلوگیری کرد و نگرش تکثرگرایی و زیاده خواهی، فرهنگ مصرف گرایی و تجمل گرایی و اسراف از میان برداشته شود.
عرب باغی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره اینکه سیاست های بانکی کشور جوابگوی نیازهای واحد های تولیدی نیست افزود: بهره های بانکی برای تولید به صرفه نیست، هیچگونه سازگاری با رونق تولید و اقتصاد مقاومتی ندارد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خاطر نشان کرد: حمایت از تولید موجب افزایش کارآفرینی، ایجاد اشتغال و در نتیجه ایجاد یک زنجیره اقتصادی مداوم و پایدار در راستای محقق شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی خواهد شد.
در این نشست تعدادی از صاحبان صنایع و سرمایه فعال در منطقه آزاد ارس و شهرستان در خصوص موانع و محدودیت های واحدی های تولیدی از جمله کمبود نقدینگی و نبود همکاری بانک های عامل به ایراد مطالبی ارایه کردند.
اعضای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه رفع موانع تولید استان از واحد های تولیدی مستقر در منطقه آزاد ارس از جمله مجموعه تولید صنایع چوب، گونی های پلاستیکی و پلی اتیلن ، پوشاک و مجتمع گلخانه ای ارس بازدید کردند.