سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

یاشاییش آینالاری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

یاشاییش آینالاری

Loading the player...

     نغمه من از جهان دیگر است          این جرس را کاروان دیگر است
پیر گردون با من این اسرار گفت     ازندیمان رازها نتوان نهفت

وابستگی ژرف عاطفی، باورهای دینی و محبت خالصانه ایرانیان زبانزد خاص و عام است. پدر و مادر با شیره جان و جمیع استطاعت مادی و معنوی بچه ها را بزرگ می کنند. هر یک به سوی کار و زندگی مستقل خود می روند. دارای فرزند و نوه می شوند. در تمام این مراحل حیاتی، پدر و مادر همچون سال های گذشته محوریت فکر و ذکرشان در چگونگی وضع حال و روزگار فرزندان است. این دلبستگی و عطوفت با دل و جان شان پیوندی ناگسستنی دارد. اما زندگی همواره جاده یک طرفه نیست. میان بر و پیچ و شیب هم دارد؛ سالمندی که به نقلی دوران آسایش و آرامش و برخورداری از هر آنچه که اندوخته از راه می رسد.
اما چه بسا سالمندانی در این مقطع سنی دچار ناملایمات جسمانی، فکری ناشی از ضعف تحرکی می شوند. چه بسا در اثر دوری از متن جامعه و کار، احساس دلتنگی می کنند، یا در تنهایی ها، همواره زمانی را مرور و در ذهن خود تجسم می کنند که محیط خانوادگی شان سرشار از همصحبتی و همنشینی بود، حالا در سال های سالخوردگی دیگر از شلوغی خانوادگی خبری نیست. این خلاء می تواند موجب اندوه و نگرانی فرد سالمند شود و حتی از اشتهای غذایی بیفتد. آمدن فرزندان، اقوام و دوستان، به مانند جرعه آب گوارا روح و حتی جسمش را طراوت می بخشد. این اتفاق عاطفی در اکثر خانواده ها به نیکی صورت می گیرد چرا که احساس وظیفه و قدرشناسی در ادبیات تربیتی، فرهنگی، اخلاقی و باورهای دینی ما از مؤثرترین محرک های دیدار سالمندان خانواده و حمایت های فکری و ملاحظات انسانی نزدیکان است.

احوالپرسی و سرزدن ها در اولین فرصت های کاری و زندگی شخصی و گوش به خواست و انتظارات والدین سالمند دادن همانند گشودن دریچه ای به باغ گلستانی است که هوا و محیط مسکونی و روحیه آنان را تازه، دلپذیر و شادمان می کند.

پای صحبت آنان نشستن، لذتبخش است؛ دنیایی از تجربه، رهنمون های با قدر و مفید و سرشار از آموزندگی است. حیف است یادگارها در خیال و سکوت بمانند.

امام علی(ع) پیرامون رأی سالمند و مقام او در مقایسه با جوانان، چنین فرموده است: «اندیشه پیرمرد را -در جنگ و هر کار- از توانایی و دلاوری جوانان، بیشتر دوست دارم زیرا جوان بر اثر کمی آزمایش ممکن است مغرور شده، خود و یارانش را تباه کند. رأی و اندیشه پیر را بیشتر دوست دارم.»

« یاشاییش آینالاری » بهانه ایست برای یادآوری این گنجینه های زندگی سه شنبه بعد از خبر سراسری 14 تقدیم مخاطبان رادیو تبریز می شود.

عوامل تولید این برنامه عبارتند از :

تهیه کننده : خانم جمیله خبازیان

گویندگان : خانم لیلی مرتضویان